Yetişkin Erkeklerde Dikkat Eksikliği Bozukluğu

Yetişkin Erkeklerde Dikkat Eksikliği Bozukluğu

0 443
Dikkat eksikliği bozukluğu

Yetişkin erkeklerde dikkat eksikliği bozukluğu

Dikkat eksikliği bozukluğu, ya da diğer adıyla hiperaktivite bozukluğu %65 oranla erkek çocuklarda, %35 oranla da kız çocuklarında görülüyor olsa da, gerekli tedavi uygulanmadığı taktirde yetişkinliğe kadar geçmemesi ya da tekrar ortaya çıkması mümkündür.

Çocukluk çağından itibaren tekrar dikkat eksikliği bozukluğu yaşayan erkek bireylerde problemli ilişkiler ve otorite ya da iş ile uyumsuzluk görülür.

Semptomları

Dikkatsizlik, odaklanma problemi, düşünmeden iç güdüsel olarak hareket etme, huzursuzluk, tez canlılık ve hiperaktivite dikkat eksikliği bozukluğunun başlıca problemleridir ve tüm hastalarda belli oranlarda görülür.

Hasta herhangi bir işe odaklanada ve dikkatini vermekte zorlanır, böylelikle hiçbir işi ya da görevi zamanında yerine getirememiş olur. Bununla beraber birçok dikkat eksikliği bozukluğu hastası disleksi gibi öğrenme güçlüğü ya da zorluğu da çeker. Bu tarz hastalıkları olan kişilerde stres ile başa çıkabilmek her zaman çok zordur ve bu nedenle diğer bireyler ile kopuk ilişkiler içerisindedirler.

İş ve okul yaşamı

İş ve okul hayatında güçlü iletişim yeteneği her zaman başarının temel yapı taşlarından birisi olmuştur. Fakat ne yazık ki dikkat eksikliği bozukluğu, kişilerde iletişim yeteneğini olabildiğince zayıflatır ve stres yönetimini zorlaştırır.

Bu hastalar tüm hayatlarını dürtüsel ve iç güdüsel olarak yaşamaya başlarlar ve önceliklerini belirleyerek herhangi bir ödevi ya da görevi bitirmeleri imkansız hale gelir. Dikkat eksikliği bozukluğu ya da hiperaktivite bozukluğu olan hastalar eğer öğrenci iseler okuldan atılma, eğer iş sahibi iseler de işinden kovulma tehlikesi yaşarlar. Çünkü alanları ne olursa olsun tamamen verimsiz ve başarısızdırlar.

Evlilik ve İlişkiler

Dikkat eksikliği bozukluğu olan yetişkin ve erkek hastalarda ilişki ve evlilik son derece zor bir hal alır. Örneğin hasta sorumsuzluğu nedeniyle faturaları yatırması gerekirken yeni bir elektronik cihaz ya da ilgi duyduğu başka bir şey satın alabilir.
Dikkatini toplamada ve odaklanmada yaşadığı zorluk yanlış anlamalara neden olur. Bu nedenle de kişinin öfkesi, eşine karşı kırıcı ve kaba sözleri git gide artar. Böyle bir durumda da boşanma ve ayrılıklar kaçılmazdır.
Dikkat eksikliği bozukluğu ya da hiperaktivide bozukluğu olan hastaların genellikle ya hiç evlenmediği ya da evlenip boşandığı gözlemlenir.

Dikkat eksikliği bozukluğu olan erkeklerde gelecek umudu

Dikkat eksikliği olan erkek hastalar hiç şüphesiz ki hayat boyu ciddi bir zorlukla karşı karşıyadırlar.
Fakat yaş, cinsiyet ya da bireysel statü her ne olursa olsun tedavi yolları mümkün ve açıktır.
Çocuklarda daha çok psikolojik tedavi yöntemi izlenirken, ergenlerde ve yetişkinlerde psikolojik tedaviye ilaç tedavisi de eklenir.
Dikkat eksikliği bozukluğu ya da hiperaktivite bozukluğu olduğunu düşünen herhangi bir kişi psikoloğa başvurmalıdır. Böylelikle profesyonel kişilerden, hastalığının semptomları ile nasıl başa çıkabileceğini, etkilerini nasıl azaltabileceğini ya da tamamen kurtulabileceğini öğrenebilir.

Unutmamalısınız ki dikkat eksikliği bozukluğu şizofreni ya da kişilik bozukluğu gibi üstesinden gelmesi zor hastalıklar arasında değildir. Belli bir periyodik tedavi ile her dikkat eksikliği bozukluğu olan hasta normal hayata dönebilir ve iş, okul, aile ilişkilerini tekrardan düzelte

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak