Ergenlikte Depresyon ve Stres Nedenleri

Ergenlikte Depresyon ve Stres Nedenleri

1 255

 

Ergenlikte depresyon duygu, düşünce ve davranışları etkileyen ciddi bir durumdur. Bu dönemdeki çocuklar bir çok sorunla karşı karşıyadır. Akran baskısı, akademik beklentiler ve değişen organlar gibi konular gençlerde bir çok soru işaretine neden olabilir.

Ayrıca major depresyon ve major depresif bozukluk olarak adlandırılan, genç depresyon bir zayıflık veya irade ile aşılabilir bir şey değildir. Ancak günümüzde, çoğu genç için, genç depresyon belirtileri gösterildiği andan itibaren ilaç ve psikolojik danışma gibi tedavi kolaylığı sağlanmaktadır.

Depresyonun nedenler tam olarak bilinmemekle birlikte birçok akıl hastalıklarında da olduğu gibi, çeşitli faktörler vardır.  Bunlar;

* Biyolojik farklılıklar. Depresyondaki insanlar depresyonda olmayan kişilerin beyinlerinde fiziksel farklılıklar varmış gibi görünür. Bu değişikliklerin önemi halen belirsizdir ama sonunda depresyon nedenleri belirlemekte yardımcı olabilir.

* Nörotransmitterler. Ruh ile bağlantılı  doğal olarak oluşan beyin kimyasalları depresyona doğrudan yol açtığı düşünülmektedir.

* Hormonlar. Hormonlar vücudun dengesini, değişiklikleri ayarlayarak, depresyona neden veya tetikleyici rol oynayabilir.

* Genetik. Depresyon olan biyolojik aile üyeleri de bu hastalığa sahip kişilerde daha sık görülür.

* Yaşam olayları. Bir yakının, mali sorunlar ve yüksek stres ölümü veya kaybı gibi olaylar bazı kişilerde depresyonu tetikleyebilir.

* Erken çocukluk travması. Taciz ya da bir ebeveyn kaybı gibi çocukluk döneminde travmatik olaylar, depresyona daha yatkın bir kişi yapmak beyinde değişikliklere neden olabilir.

Gelen Aramalar: ergenlikte depresyon,hemoroid halsizlik yaparmı

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

  1. Ankara’da ergenlik dönemindeki stresle başa çıkma konusunda uzman, önerebileceğiniz bir psikolog var mı ?
    Not: İstanbulda da olabilir ama öncelik Ankaradır. Teşekkürler

Bir Yorum Bırak