Dikkat Eksikliği Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Bozukluğu

0 338
Dikkat eksikliği

Dikkat eksikliği hakkında bilinmeyenler

İngilizce olarak ADD, Türkçe olarak da DEB yani dikkat eksikliği bozukluğu olarak tanımlanan bu hastalık genellikle çocukluk yıllarında hiç beklenmedik bir şekilde açığa çıkar ve muhtemelen öğrenci olan çocuğun okul başarısını, spor çalışmalarını ve de arkadaşları ve ailesiyle olan ilişkilerini derinden sarsabilir. Eğer aile gereken önemi gösterir ve belirtileri erken farkederse kolaylıkla ve kısa bir sürede kontrol altına alınabilmektedir, böyle bir durumda çocuk da ergenlik çağına gelmeden dikkat eksikliğini atlatmış olur.

Dikkat eksikliği tanımı

DEB, yani dikkat eksikliği bozukluğu kişinin davranışlarını ve odaklanma yeteneğini kontrol edememesi ya da kontrol etmede zorluk çekmesi durumudur. Genellikle çocuk daha ilk okuldayken saldırgan davranışlar takınması ile anlaşılır.

Eğer çocuğunuzda saldırganlık ve yok etme isteği görüyorsanız, aşırı durağan ya da tam aksine hiperaktif ise kesinlikle ertelemeden bir uzmana başvurmalısınız.
Bazı çocuklarda daha 6 aylıkken bile kendini gösterebilen bu hastalık dikkatli bir anne tarafından çocuk iki yaşına gelmeden önce anlaşılır. Çünkü çocuk sosyal ortamında ( ev, kreş, okul ) olmaması gereken her türlü olumsuz davranışı sergileyecektir.

Dikkat eksikliği semptomları

Dikkat bozukluğunu farketmeyi sağlayan ve en yaygın görülen belirtisi herhangi bir konuya odaklanmada zorluk çekmektir. Hasta istemsiz olarak hareketsiz oturmada zorluk çeker ve bir şekilde hareketli olmaya çabalar ya da herhangi bir kuyrukta bekleyemez. Ayrıca dikkat eksikliği bozukluğu olan hastalar her ne kadar dinliyor gibi gözükse de yapılan araştırmalara göre karşı tarafın söylediklerinin %45’ini algılayamamaktadır. Algıladığı kısmı da çok kısa bir süre içerisinde unutur ve anımsamakta zorluk çeker.

Dikkat eksikliğinin kişi üzerindeki etkileri

Dikkat eksikliği çocuklar üzerinde kendisini odaklanma problemi ile beraber, yoğun stres ile gösterir, hatta çocuk sosyal yaşantısında çeşitli olumsuz durumlarla karşılaştığı için bu stres şiddete bile dönebilir.
Ardından ortamı bozduğu gerekçesiyle arkadaşları tarafından dışlanmaya başlar, dışlamasalar bile birçok arkadaşı uzak durmayı tercih eder.
Bu tarz psikolojik etkilerin yanında dikkat eksikliği bozukluğu olan kişilerde baş ağrısı ve mide ağrısı da görülebilir. Çünkü hasta, genellikle çocuk his ve duygularını ifade etmek yerine içine atmayı tercih eder.

Dikkat eksikliği bozukluğu tedavisi

Eğer çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız işe ilk olarak psikiyatriste gitmekle başlamalısınız. Eğer dikkat eksikliği bozukluğu tanısı konulursa çocuğunuza davranışlarını kontrol edebilmesinde yardımcı olacak ve algılamasını kolaylaştıracak psikolojik terapiler uygulanır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak