Bel Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Bel Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

0 242
Bel kemiği

Bel kemiği ve hastalıkları nelerdir ?

İnsan vücudu, tam olarak enseden başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanan, yassı bir yapıya sahip küçük kemiklerin üst üste gelmesi ile meydana gelen, bazı yönlerde hareketli bir kemik yapıya sahiptir. Her insanda bulunan ve dik durabilmeyi sağlayan bu kemiği adı bel kemiğidir.
Boyuna, göğüse, bele ve de kuyruk sokumuna doğru uzanan bu kemik, ortaları delik olan, 4 ve 5 cm arasında bir çapa sahip, yanlarında çıkıntı olan kemiklerden oluşur. Vertebra adı verilen bu parça kemiklerin arasında disk adı da verilen bir çeşit kıkırdak doku yer alır ve bu sayede kemikler birbirine sürterek aşınmaz.

Bel kemiği hastalıkları nelerdir?

Bel kemiği hastalıkları, genç ve yaşlı ayırt etmeden birçok kişinin çektiği bir problemdir. Anne ve babalar çocuklarının bel kemiği ve omuz yapılarına gerektiği ölçüde dikkat etmez ise ya da küçük de olsa meydana gelen çarpıklıkları göz ardı ederse bu problemler 30’lu yaşların ardından ilerler ve daha daha ileri ki yaşlarda tedavi edilemez bozukluklara yol açar.

Bel kemiği eğer öne doğru eğilir ve bu şekilde sertleşir ise halk arasında kamburluk adı verilen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıkta, hastanın günlük hayatını aksatacak ölçüde belde bükülme meydana gelir. Bel kemiğinde öne bükülme her ne kadar önemli ise geriye doğru bükülme de o kadar önemlidir. Kalçada ve belde çıkıntı meydana getiren bu durum lordos hastalığı olarak adlandırılır.

Bununla beraber eğer çocuk yaştaki kişi eğitim aldığı sırada, ya da yetişkinler evde ve işte yan iri ve düzensiz oturuyor ise bel kemiği öne ve arkaya olduğu gibi yana da bükülebilir. Bu bel bozukluğu ve çarpıklığına da skolyoz adı verilir.

Halk arasında en çok rastlanan bel kemiği problemlerinden birisi de bel tutulmasıdır. Geçici ya da kalıcı çeşitleri bulunan bu hastalık her ne kadar çok ağır kaldırma ya da ters bir pozisyonda oturma gibi nedenlerle kaynaklansa da, virüs nedeniyle de bazı geçici tipleri oluşabilir . Kalıcı olanları ağır yaralanmalar sonucu oluşurken, geçici olanları ise soğuk ve rüzgara karşı belin açıkta kalması ile de meydana gelebilir. Böyle bir durumda beli sıcak tutmak ve hafif bir masaj işe yarayacaktır. Hasta isterse ilaçları kullanabilir.

Bel kemiğinde kalıcı hasar oluşturan hastalıkların en başında romatizma gelir. Özellikle bu romatizma, artroz adı da verilen müzmin bir romatizma hastalığı ise kalıcı sakatlık riski daha da artar. Belde çok ciddi oranda bükülmeye yol açan bu hastalık büyük ihtimalle yaşlılık döneminde ortaya çıkar hastaya büyük acılar çektirir.

Bel kemiğinde sıklıkla görülen bir diğer hastalık ise, bel kemiği tüberkülozudur. Bu hastalık tıpta pott olarak da adlandırılır. Diğer bel hastalıklarına karşı en büyük farkı ise, yaşlılıkta değil gençlikte meydana gelmesidir. Ergenlik döneminin hemen ardından başlayabilen bu hastalık çok sinsi oluşur ve hasta bel kemiğinde tüberküloz olduğunu genellikle fark edemez. Böylelikle de ilerleyen yaşlarında kemik erimesi başlar. Hastalığın ilerlemesinden bir müddet sonra sırtta kızaran ve kaşınan bir şişlik meydana gelir, içi cerahatli bir sıvıyla dolu olan bu şişlik bir süre sonra delinerek patlak ve hastalık böylelikle anlaşılır.

Bel kemiğinde meydana gelen problemler her ne kadar fiziksel nedenlerle oluşsa da, virüs ve bakteri nedeniyle oluşan bel kemiği erimeleri de görülebilir. Tifo ve benzeri bel kemiği hastalıkları bu türdendir.
Bazı hastalarda ise, bel kemiğinin hemen etrafında bulunan organlardaki kanserlerin, bel kemiğine sıçraması durumu görülür ve bu oluşum kendisini çok büyük ağrı ve acı belli eder. Her ne kadar bel kemiğini bulaşan kanserler genellikle etraftaki organlardan gelse de, bazen kendisi de kanser oluşturulabilir.

Bir diğer önemli bel kemiği hastalığı ise bel kemiklerini arasında yer alan disklerin kaymasıdır. Genellikle orta yaşlı kişilerde bu kıkırdak doku belli bir oranda zayıflar ve bu insanlar ağır bir yük kaldırdığında, ters bir oturuş yaptığında ya da belini zorladığında bu durum açığa çıkar. Eğer kişi belli bir yaşın üzerinde ise ayak burkulması gibi durumlar da bel kemiğinde ani ve acı bir tutulma oluşturabilir. İnsanı yerinden kıpırdayamayacak bir hale sokan bu ağrı belli bir istirahat döneminin ve ilaç kullanımının ardından iyileşir. Fakat bir kere disk kayması meydana geldiğinde o kişinin artık tamamen güven içerisinde adım atmasının imkanı yoktur. Bundan böyle yapacak olduğu her hareket bel sağlığı için risk taşır.

Artık günümüzde sadece yaşlılarda değil gençlerde de sıklıkla karşılaşılan ve bel fıtığı adı verilen bir hastalık vardır.

İki kemiği arasındaki kıkırdaktan meydana gelen diskin yırtılması, ezilmesi ve kemiklerin arasından dışarıya çıkması durumuna bel fıtığı denir.
Hastalığın ilerleme durumuna ve kişinin vücut yapısına göre tedavisi farklılık gösterebilir. Düşük ve orta derecede bel fıtığı hastalıkları uzun süren istirahat, özel yatak ve ilaç tedavisi isterken, ileri derece bel fıtıkları ise kesinlikle ameliyat edilmelidir. Sadece özel röntgenler ve filmler ile anlaşılabilir.
Trafik kazası veya ağır düşme kaynaklı bel kemiği kırıkları bazı durumlarda ömür boyu felçlere yol açabilir. Ve bu kırıklar genellikle tedavi edilemez.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

0 1478

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak