Bel Kayması ve Tedavisi

Bel Kayması ve Tedavisi

0 1478
Bel Kayması

Bel kayması : Bel omurlarımızın belli bir hizası vardır. El ile bile kontrol edildiğinde bir omurdan diğer omura geçilirken belirgin bir hiza farkının olmadığı anlaşılabilir. Bel kayması ise bir omurun, önceki veya sonraki omura göre farklı bir hizada bulunması durumudur. Doktor bu durumu EMAR veya hareketli grafik ile ortaya çıkarabilmektedir.

                SEBEPLERİ NELERDİR ?

                Bel kaymasının ortaya çıkmasında birçok sebep rol oynayabilir. Fakat en yaygın sebeplerden birisi, yaşlılık nedeniyle kemiklerde oluşan deformasyondur. Kaza, düşme veya darbe sonucu ortaya çıkabildiği gibi doğuştan bel kayması sorunu da olabilmektedir. Bunların yanında tümör ve spor sırasında yaralanmalar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

                BEL FITIĞINDAN FARKI NEDİR ?

                Bel fıtığı ile bel kaymasının belirtileri farklı olduğu gibi iki hastalık daha oluşumunda birbirinden ayrılır. Bahsettiğimiz gibi bel kayması omurların farklı hizalarda olması durumu iken, bel fıtığı bu omurların arasında bulunan disklerdeki kaymadır.

                BEL KAYMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

                Bu hastalıkta en sık görülen belirtilerden birincisi, yürüdüğümüz esnada bacaklarımıza giren ani ağrılardır. Bu ağrılardan dolayı kişi durup dinlenme zorunluluğu hisseder. Biraz dinlenildikten sonra kişi yürümeye rahat bir şekilde devam edebilir. Aslında bu durum daha çok beldeki kanal daralmasının belirtisi olmasına rağmen kanal daralması da bel kaymasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Diğer belirtiler ise ayakta uzun süre durma sonucu bacaklara inen ağrılar ve yanmalardır. Geceleri bacakta kramplar ve tutulmalar oluşabilmektedir. İlerlemiş hastalıklarda ise cinsel performansı etkileme ve azalma görülebilir, ayak felci oluşabilir. Bunların yanında idrar tutamama gibi durumlar da görülebilmektedir.

                NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Bel kayması iki çeşit olduğundan tedavisi de çeşidine göre yapılmaktadır. İlk çeşidi hareket eden bel kaymasıdır. Bu çeşit kesinlikle tedavi edilmelidir. Ancak hareket etmeyen bir bel kayması var ise tedavi zorunlu değildir, kişiye kalmıştır. Hareket eden bel kayması tedavi edilmediği durumda çok kötü durumlara yol açıp, kişiyi dışarı çıkamayacak duruma getirebilir.

Tedavisinde öncelikle bel kayması izlenmektedir. Eğer bel kayması hafif ise ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Fakat biraz ilerlemiş bir hastalık ise fizik tedavi uygulanır. Hastalık fizik tedaviye olumlu cevap verirse ameliyat yapılmayabilir. Ancak fizik tedavi başarılı olunmaz ise doktor ameliyatı önerir.

                AMELİYATIN RİSKİ VAR MI ?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte bel kayması ameliyatlarının riskleri ortadan kalkmıştır. Ameliyat tamamlandıktan 12 saat sonra hasta ayağa kalkabilir ve duruma göre taburcu bile edilebilmektedir. Bel ve sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi adlı makalemize de göz atmanız da fayda var.

Sağlıklı Günler :)

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak