Boyun Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

1 1242
boyun ağrısı
boyun ağrısı

Boyun ağrısı nedir? Boyun ağrısı nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

Boyun ağrısı yaygın bir sorundur. Boyun ağrısı boynun herhangi bir yerinde beliren bir hastalın habercisi olabilir. Boyun ağrısı  nedenlerine örnek olarak dejeneratif disk hastalığı, boyun ağrılarını,   bel fıtığı , ya da  sinir sıkışması olabilir.
Boyun ağrısı lenf bezi şişmesi ve boyun ağrısına yol açan   boğaz  enfeksiyonu  görülebilir. Boyun ağrısı belirtileri olarak az da olsa  görülen enfeksiyonlar; tüberküloz  boyun ve kemik enfeksiyonu osteomyelit ve septik Diskit) ve menenjit (genellikle ense sertliği ile birlikte).

Boyun ağrısı doğrudan boyun kaslarını etkileyen bir sorun olabilir. Boyun ağrısı, aynı zamanda servikal ağrı olarak adlandırılır.

Boyun ağrısı için boyun güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır. motorlu araç kazaları,  binicilik, vb bu faaliyetler bağlamında boyun ağrısı görülebilir.

Boyun ağrısı ile ilişkili diğer belirtiler nelerdir?

Bazen ani boyun hareketleri sonucu geçici tutulmalar oluşabilir. Uzun süre hareketsiz kalmak, uygun olmayan yastık yüksekliği, boyun kütletmek olarak bilinen boyun kırma durumu da boyun ağrılarının sebebi olabilir.

Boyun ağrısı nedenleri dışında boyundaki ağrının belirtileri ise şunlardır: uyuşukluk, karıncalanma, hassasiyet, keskin çekim ağrı, dolgunluk, yer yutma güçlüğü , titreşimler, kafadan duyulan  sesler, baş dönmesi veya sersemlik gibi.

Boyun ağrısı baş ağrısıyla da alakalı olabilir. yüz ağrısı, omuz ağrısı , kol da uyuşma veya karıncalanma   Bu ilişkili semptomlar sıklıkla boyun sıkışması denilen durumun bir sonucudur.

Gelen Aramalar: hamilelikte boyun agrisi,boyun sancısı,boyun ağrısı nasıl geçer,adem elması ağrısı,lenf bezi sismesi,boyun ağrısı neden olur

#BENZER SAĞLIK KONULARI

0 120

1 YORUM

  1. annemin boynu agriyor ve bu agri kollarina ve bacaklarina veriyo bunun icin ne yapmaliyiz simdiiden tesekkurler

Bir Yorum Bırak