Bademcik Neden Şişer ?

Bademcik Neden Şişer ?

0 120
Bademcik Neden Şişer

Bademcik nedir ve neden iltihaplanır?

Ağzın yaklaşık 7 – 8 santim içerisinde, boğazın sağ ve sol tarafında bulunan, vücudun çok önemli iki savunma mekanizması bulunur. Aynı bir badem büyüklüğünde bulunan bu iki organ, görünüm olarak da bademe benzediği için bademcik adını almıştır.

Bademcik ne işe yarar ?

Lenf ” ismi verilen bir dokudan meydana gelen bu iki organ vücuda girince hasar ya da hastalık oluşturabilecek olan yabancı maddeleri ya da mikropları durdurmak ile görevlidir. Ayrıca vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin küçük bir kısmı da bu organlarda üretilir.
Fakat bademciğin vücudumuzu savunma yöntemi sadece fiziksel savunma ile sınırlı kalmamaktadır. Lenf dokusu nedeniyle üretmiş olduğu antikorlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle hastalıklara karşı savaşını kimyasal yollarla da vermiş olur.

Bademcikler neden iltihaplanır ?

Bademcikler belli mevsimlere ya da salgın hastalıklara göre iltihaplanabilir, bu iltihaplanmaya da ” tonsillit ” adı verilir.
Bademciklerimiz mikroplar ile girmiş olduğu savaşı her zaman kazanamaz, bünyenin ya da bağışıklığın zayıf olduğu dönemlerde eğer bademcikler vücuda giriş yapmak isteyen mikroplara karşı yenik düşer ise kızarır, şişer ve de üzerinde apseler oluşur.
Bu olay bir sene içerisinde genellikle 3 kereden fazla tekrar ederse, ya da bir bademcik hastalığı normalden daha uzun sürerse iltihaplanmalar başlar. İltihaplanma nedeniyle de bademcik dış dokusu parçalanır ve tamamen kullanışsız bir hale gelir. Artık bu noktadan sonra işlevini yerine getiremeyen bademcikler, vücudu savunmanın aksine, çok daha tehlikeli bir bakteri alanına dönüşür.
Bu noktadan sonra artık bademciklerde herhangi bir iyileşme ya da düzelme görülmez ve kesinlikle cerrahi operasyonla alınması gerekir. Aksi taktirde vücuda giren besinler ve yutkunma ile tüm bakteri ve virüsler de vücuda alınmış olur.
Bademcik organında iltihaplanma genellikle bir miktar kalıtımsal özelliklere de bağlı olarak, çok uzun süre aynı sakızı çiğneyen kişilerde, ağız ve diş bakımını yeterince yerine getirmeyen bireylerde, çok soğuk havalarda uzun süre korumasız bir şekilde kalındığında ve aşırı hava kirliliği olan bölgelerde yaşanıldığında görülür.
Bununla beraber kitlesel grip salgınları ve A – B2 – B1 – C vitaminlerinin eksikliğinde de görülebilir. Bu vitaminlerin eksik olması sebebiyle bademcik dokusu bakteri ve virüslerle savaşabilmek için gerekli antikorları üretememiş olur.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak