Anjin nedir ve nasıl tedavi edilir ?

Anjin nedir ve nasıl tedavi edilir ?

0 193
Anjin nedir

Anjin nedir ve nasıl tedavi edilir?

Genellikle kış aylarında, her yaş ve cinsiyet grubundaki insan üzerinde görülebilen bir boğaz hastalığıdır. Bu hastalığa birçok mikrop ve virüs neden olabilir.

Anjin nasıl oluşur?

Boğaz insan vücudunun en önemli giriş kapılarından birisidir. Çeşitli gıdalar ve de solunan hava, özellikle de bulaşıcı hastalığa sahip olan kişilerin, havaya karışan mikroskobik tükürük damlacıkları ve bu damlacıklar içerisinde yer alan milyonlarca virüs ve bakteri solunum esnasında boğaza takılarak bademciklere ya da ” Farinks ” adı verilen, boğazın yan – arka duvarına yerleşirler. Burada eğer uygun ortam var ise ürerler ve de ” Anjin ” adı verilen iltihaplı ve ağrılı bir hastalığa neden olurlar.

Anjin belirtileri nelerdir?

Anjin genellikle kısa bir kuluçka döneminin ardından hemen başlar ve hastada yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, şiddetli yanma ve de yutma güçlüğü gösterir. Ateş genellikle 39 – 40 dereceye kadar çıkar ve eğer hızlıca müdahale edilmez ise beyin üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir.
Yüksek ateş ile beraber hastada cilt kızarması, dudak çatlaması görülür. Eğer hasta ergenlik çağına henüz girmemiş ise mide bulantısına ve kusmaya da sıklıkla rastlanabilir.

Anjinin zararları nelerdir?

Anjin mikrobunun da cinsine bağlı olarak kimi anjin çeşitleri, bazı böbrek bozukluklarının ve de ” nefrit ” adı verilen böbrek hastalıklarının ana sebebi olmaktadır.
Difteri anjininin solunum yollarını tıkayarak, çoğu zaman hastanın ölümüne sebep olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Bazı virüs ya da bakteriler de yalancı difteri anjinine benzer etkiler gösterebilir ve hasta üzerinde yoğun korkuya neden olur. Böyle bir durumda acilen doktora başvurmalı ve kontrolden geçilmelidir. Çünkü bazı anjin çeşitleri de boğazda kangrene ve kansere neden olabilir. Doğru ayrımı sadece doktorunuz yapabilir.

Sık sık anjin hastalığına insanların, özellikle de çocukluk dönemlerinde sürekli olarak anjin geçirenlerin ileri ki yaşlarında romatizma hastalığına yakalanması son derece olasıdır. Kalp romatizmasının da ana nedeni, özellikle çocukluk dönemlerinde geçirilen anjindir.

Yine mikrobun cinsine bağlı olarak, bazı anjinler de gastrite, yani mide iltihabına ve de menenjit gibi hastalıklara sebep olabilir. Birçok hasta kronik anjin hastasında da, tedavinin hemen ardından zatürree hastalığı gelişir.

Yani boğaz anjini, yani boğaz iltihabı, özellikle kronik ise farklı birçok hastalığın da sebebi olmaktadır. Bu hastalığa eğer yakalanmış iseniz tedavi sadece doktorlara, eğer yakalanmamış iseniz de korunma sadece size aittir. Ağız ve diş bakımınızı doğru bir şekilde yapmak, C vitamini tüketmek ve hastalıklı kişilerden uzak durmak kişiyi büyük oranda anjinden koruyabilir. Tuzlu su ile yapılacak olan gargaralar da, ağız içindeki mikrobu öldürerek anjini engellemektedir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak