Angina Pektoris Nedir ve Neden Oluşur ?

Angina Pektoris Nedir ve Neden Oluşur ?

0 71
Angina Pektoris nedir ve neden oluşur

Angina Pektoris nedir ve neden oluşur?

Göğüs kafesinin tam üzerinde, daha fazla sol göğüs üstünde ve de boyunda kriz şeklinde gelen, çoğu zaman sol kola doğru yayılan bir ağrı çeşididir. Az, orta ya da şiddetli derecede ağrıyabilir ve de bünyeye göre 1 dakika da sürebilir, 30 dakika da. Eğer angina pektoris olduğunu düşündüğünüz hastalığınız yarım saatten daha uzun sürüyorsa farklı bir hastalığa sahip olduğunuz düşünülebilir.

Angina Pektoris neden oluşur?

Bu ağrının sebebi ” koroner ” ismi verilen kalp damarlarına ya da kalp kaslarını besleyen diğer damarlara yeterince kan ve de oksijen/ gitmemesidir.
Yoğun fiziksel aktivite sırasında kalbin kan ve oksijen ihtiyacı da arttığı için bu ağrı çok daha kolay bir şekilde oluşur, hasta bir süre dinlendiğinde ve kalp ritmi normal seviyeye indiğinde kendiliğinden düzelir. Çünkü aşırı kan ve oksijen ihtiyacı da ortadan kalkmış olur.
Hastalığın seyrine ve kişideki diğer hastalıklara göre bu ağrılar koşarken de oluşabilir, normal ritimde yürürken de.
Çoğu zaman ileriki yaşlarda ortaya çıkan bu hastalıkta, kişiler normal olarak yürürken birden şiddetli bir ağrıya tutulurlar, bunun sonucu olarak da bir vitrin önünde durup, seyreder gibi yaparak dinlenirler. Bu nedenle hastalık ” vitrin hastalığı ” olarak da isimlendirilir.
Angina pektorisli hastalar artık bir kalp hastası olarak tanımlanırlar ve hastalığın temellerine inildiği zaman ” arterioskleroz ” ismi verilen bir metabolizma, damar ve yaşlılık hastalığı görülür.

Angina pektoris çoğu zaman safra taşı ve aşırı sigara içme nedeniyle oluşabilen reflü ile karıştırılabilir ve benzer bir ağrıya çeşitli sinir bozuklukları da neden olabilir. O yüzden doğru tanıyı koyabilmek için kesinlikle doktor tedavisi şarttır.
Hastalara genellikle çeşitli ilaç tedavileri uygulanır ve hayatının geri kalanını çok daha rahat bir şekilde yaşaması sağlanır. Sigara ve sağlıksız besinler hastaya yasaklanır ve günlük kısa mesafeli yürüyüşler zorunlu kılınır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak