Adet nedir ve adet bozuklukları neden olur ?
Adet nedir ve adet bozuklukları neden olur ?

Adet nedir ve adet bozuklukları neden olur ?

Genç kızların ergenlik çağına girdiği anda vücutta başlayan hormonal değişiklikler ve artan kadın hormonları memelerin büyümesine, cinsel organların gelişmesine ve kılların çıkmasına neden olurlar. Böylece cinsi olgunluk tamamlanır ve kişi doğurmaya hazır bir hale gelir.
Bu dönem sırasında rahim içini kaplayan dokular, her 28 günde bir değişir ve bu durum ağrı ve kanama ile 2 ile 7 gün arasında kendini göstererek tamamlanır.
Her ay, hamile olmayan her kadında tekrarlanan bu aylık döngüye, adet görme ismi verilir.

Adet görme ne zaman başlar ?

Yaşanılan bölgenin sıcaklığı ve ırklara göre değişiklik gösterir. Afrika bölgesinde herhangi bir kız 7 ya da 8 yaşlarında adet görürken, çok daha soğuk ülkelerde bu yaş 14 – 15’e kadar çıkmaktadır. Ülkemizde ise 11 – 12 yaş arasındaki bireyler adet görmeye başlar.
Eğer adet görme bilinci, kişiye okul ya da aile tarafından yeterli düzeyde kazandırılmaz ise, daha küçük yaştaki kız çok büyük korku ve tedirginliğe kapılabilir.

Adet ne zaman biter ?

Adetler genellikle ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, eğer araya herhangi bir başka sağlık sorunu da girmez ise anne ile büyük benzerlik gösterir. Bu yaşa ortalama 45 ile 50 arası denilebilir.

Adet neden görülmez ?

Eğer kişi doğal yollardan hamile kalmış ise, hamilelik süresince adet görülmez. Doğumun bir ay sonrasında ise tekrar başlar ve böylelikle rahim içi bebeğin ardından, yeni bir bebek için temizlenmiş olur.
Eğer kişi hamile değilse ve buna rağmen adet görmüyorsa, ya da çok aşırı kanaması var ise ortada ciddi bir sağlık sorunu var demektir. Böyle bir durumda bir gün bile beklemeden doktora başvurulmalıdır.

Adet neden gecikir ?

Eğer adet, vaktinin geçmesine rağmen görülmediyse hamilelikten şüphelenilebilir.
Fakat genç kızlarda kansızlık ya da demir eksikliği gibi hastalıklar nedeniyle de adet gecikmesi olabilir. Büyük üzüntü, korku ya da travma geçiren kişilerde de adet belli bir süre gecikebilir. Fakat sebebi her ne olursa olsun, adet gecikmesi 8 günü aşarsa, altında ciddi bir sağlık sorunu aranmalıdır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak