Gastrit ve Tedavisi

Gastrit ve Tedavisi

0 3150
gastrit belirtileri ve tedavisi

Gastrit: Nedenleri, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları ve mideye zarar veren besinler

Oldukça yaygın rahatsızlıklardan biri olan gastrit her iki kişiden birinde görülmektedir. İlerlediği durumda ülsere yol açan bu rahatsızlık, ülser seviyesinde canınızı sıkacak sancılara sebep olabiliyor. Beslenmemizin, kötü alışkanlıklarımızın, kullandığımız ilaçların ve stresin gastrit üzerindeki etkisini gelin hep beraber inceleyelim ve daha sonra tedavisinden bahsedelim.

Gastrit, halk arasında mide iltihabı olarak da bilinir. Bilindiği gibi bir et parçasını birkaç günde tamamen yok edebilecek bir mide asidine sahip midemiz, bu asitten kendini korumak için bir mukus tabakası oluşturur. Fakat zaman ilerledikçe bu mukus tabakası çeşitli sebeplerden dolayı zarar görür ve asit mideye temas ederek kalıcı hasarlar verebilir.

                GASTRİT’İN BELİRTİLERİ

                Çoğunlukla kaburga kemiklerimizin birleştiği noktalardan karnımızın üstünde birleştiği yerin çok az altında bir yerde yanma hissine neden olur. Aç olduğumuzda mide yanması da başlıca belirtilerindendir. Bunlarında yanında;

  • Mide ağrısı
  • Bulantı
  • Yanma
  • Ekşime
  • Şişkinlik gibi şekillerde kendini gösterir.

Rahatsızlığın ileri safhalarında belirtiler şiddetlenebilir ve tedavi edilmeyip üstüne tetiklenirse ülser ve mide kanaması gibi hastalıklara yol açabilir.

NEDEN OLUR ?

Gastritin başlıca nedeni strestir. Yaşamımız boyunca kontrolümüz dışındaki gelişmeler strese neden olur. Çok büyük sağlık problemlerine neden olabilecek stresten olabildiğince uzak durmamız gerekir. Bilinçsiz ilaç kullanımı midenin asit dengesini bozarak gastrite neden olabilmektedir. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar ve yanlış beslenme de gastrite yol açabilmektedir. Örneğin aşırı baharatlı yiyecekler.

NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Gastritin tedavisinde rahatsızlık oluşumuna etki eden faktörler ortadan kaldırılır veya mümkün olduğunca en aza indirilir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine midenin koruma özelliklerini uyaran ve midedeki asit miktarını dengeleyen ilaçların kullanımı ile tedavisi mümkün olabilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak