Bağırsak Nedir Ve Bağırsak Hastalıkları Nelerdir ?

Bağırsak Nedir Ve Bağırsak Hastalıkları Nelerdir ?

0 104
bağırsak hastalıkları nelerdir

Bağırsak nedir ve bağırsak hastalıkları nelerdir ?

İnsan bağırsağı, isimlerine ince bağırsak ve de kalın bağırsak ismi verilen iki bölümden meydana gelir.

İnce bağırsak

1. Odenum
2. Jejunum
3. İleum
Olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerden her birisi kendisine göre ayrı bir özellik ve fonksiyona sahiptir. Tüm gıdaların emiliminin gerçekleştiği ince bağırsaklar çok hassas hücrelerden meydana gelmektedir ve bu hücreler sürekli olarak ölür ve de yerine yenileri gelir. Yani ince bağırsak olmadan yaşamak mümkün olmadığı gibi, çok küçük de olsa herhangi bir arızasında vücudumuz çok büyük mineral ve vitamin kaybına uğrar. 24 saatlik bir gün içerisinde ortalama 20 litre su salgılayan ve emen bu organ eğer hasar görürse sadece besin eksikliği çekmekle kalmaz, sorun geçene kadar dışkıdaki sıvı emilemedi için çok büyük ishal sorunu da yaşarız.
İnce bağırsak ortamı daha çok vitamin ve minerallerden oluştuğu için mikrop bakımından pek zengin değildir. Kalın bağırsaklar, incelerin aksine çok daha fazla bakteri bulundururlar, aynı zamanda dışkı içerisinde kalan son besinlerin parçalanmasını gerçekleştirdikleri için de dışkının pis kokusu burada oluşur.
İnce bağırsak da, kalın bağırsak da kan ve kılcal damar bakımından çok zengin organlardır. Eğer herhangi bir bireyde yemek yedikten sonra uyku geliyorsa kansızlık ya da düşük tansiyon problemi olduğu anlaşılabilir. Çünkü sindirilen besinler dışkı dönüşümü için bağırsaklara taşınırlar ve vücuttaki kanın büyük bir bölümü de bağırsaklardaki kılcal damarlara geçer. Böylelikle beyine ve diğer organlara giden kan miktarında azalma olduğu için kişinin aşırı uykusu gelir. Yine aynı sebepten ötürü, kişide sadece uyku değil, baş dönmesi ya da fenalık gibi hisler de oluşabilir.
Ayrıca ince bağırsaklar emilmesi gereken besinleri ağızda, midede ve de onikiparmak bağırsağında edindikleri renk, koku ve de kimyasal yapısına göre ayırt ederler.
Eğer bir yağ bu organlarda sindirilmemişse onu tanıyamaz ve dolayısıyla da dışkıdan emilimini gerçekleştirmez. Bu olay tıpta malabsorbsiyon olarak adlandırılır.

Bağırsak hastalıkları nelerdir?

Bağırsaklar çok karmaşık yapıya sahiptirler ve aynı zamanda vücudumuzun en önemli ve zor görevlerinden birisini yerine getirirler. Bu nedenle de çok çeşitli hastalıklara ve vücuttu aksaklık yaratabilecek duruma sahiptirler. Eğer bağırsaklarda herhangi bir hastalık meydana gelirse bu en kolay ishal ya da kabız ile anlaşılır. Bunlarla birlikte görülebilecek olan diğer rahatsızlıklar da mide bulantısı, aşırı kusma, gaz problemi, karın ağrısı ya da çok yüksek ateş olabilir.
Bağırsaklarda en başta tifo olmak üzere, paratifo, virüs kaynaklı “ enterit “ denilen hastalıklar da görülür. Genellikle yazları yiyeceklerde yer alan virüsler nedeniyle oluşan bu hastalıklar aşırı ishal ile birlikte gelir fakat diğer bağırsak problemlerine nispetle geçici hastalıklardır.
Üremide, şeker hastalıklarında, ülser hastalığında ya da diğer karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında bağırsaklar da son derece etkilenir ve günlük işleyişlerini aksatarak görevlerini yerine getirememiş olurlar. Yani kişi teşhisini kendi koyup, herhangi bir ilaçla tedavi etmeye kalkarsa asıl hastalığının da üzerini örtmüş olabilir.

Bağırsak tümörü

Bağırsakların en önemli hastalıklarından bir diğeri de bağırsak tümörleridir. Bu tümörler genellikle kalın bağırsağın son kısmında yer alan ve tıpta “ rektum ” olarak adlandırılan bölgede yer alır.
Bu bölgede görülen polipler ve ülserler de kişiye son derece rahatsızlık veren hastalıklar arasındadır.
Günümüzde hastalar arasında sık sık rastlanan ve her yıl görülme riski artan hastalıklardan bir diğeri de tüberküloz enfeksiyonudur. İnce bağırsak ile kalın bağırsak arasında bir bölgede yer alan bu hastalıkta doktor teşhis koyabilmek için son derece zorlanır.
Ayrıca bağırsaklarda sebebi tam olarak bilinemeyen, fakat insanlar arasında çok sık görülen 3 hastalık daha vardır. Bunlar;
1. Ülseroz
2. Crohn
3. Behçet
Olarak adlandırılır. Dünyada önemli bir artış göstermesine rağmen tanı ve tedavisi son derece yetersizdir.
Mısır hariç olmak özere birçok tahıl ürününde “ gluten ” adı verilen bir çeşit madde bulunur ve eğer tüketen kişi gluten’e karşı hassas ise bu hassasiyet kendisini bağırsaklardaki emilim sırasında açığa çıkarır. Bir çeşit alerjiye benzeyen bu durumda hasta uzun ve ağır bir ishal dönemine girer.
Ayrıca ince ya da kalın bağırsağın iç duvarı herhangi bir mikrop nedeniyle yaklaşık üzüm tanesi büyüklüğünde şişebilir. Aynı bir araç lastiğinin balonlaşmasına benzeyen bu duruma “ divertikül ” adı verilir. Doğuştan, kalıtımsal özellikler ile gelebileceği gibi, sonradan oluşması daha sık görülür. Tek başına ara sıra fakat hızla geçici bir ağrıya sebep olmasının dışında hastaya fazla bir rahatsızlık vermez ve bu nedenle genellikle ihmal edilir. Fakat bir süre sonra bu iç şişkinlik delinebilir, kanama oluşturabilir ya da iltihaplanabilir ve asıl sorun burada başlar.

Bağırsak parazitleri

Bağırsak hastalıklarında görülen önemli durumlardan bir tanesi de, bağırsak içerisinde yaşayan parazitlerdir. Çeşitli boy, şekil ve türde olabilen bu parazitlerin kimisi mikroskop ile görülebilecek kadar küçük olurken, kimisi de onlarca santim boyuna ulaşabilir. Bu parazitlerden en çok görülen ve en tehlikelilerden birisi olan da amiplerdir fakat gözle görülmezler.
Göz ile görülebilen bağırsak parazitlerinin en başında bağırsak solucanları yer alır. Şerit ismi de verilen bu yassı solucanlar genellikle çocuklarda görülür ve vücuda geri gitmesi gereken vitamin ve minerallerle beslendikleri için vücut gelişemez ve kansız kalır. Bu durum ishal, iştahsızlık, yorgunluk ve hatta zatürreeye bile yol açabilir.
Yukarıda belirtilen bağırsak hastalıklarına ek olarak sıklıkla görülen bir diğer hastalık da basur, yani hemoroidtir. Her ne kadar bakteri temelli olarak da oluşabilse de genellikle çok ve uzun oturan kişilerde, rektumda görülür.
Bağırsak hastalıklarının en çok görülenleri bunlar olmak üzere, daha birçok ender görülen, yerel ya da genel bağırsak hastalıkları da vardır ve tedavileri ilaç ya da cerrahi yollarla yapılır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

0 3150

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak