Akciğer ve Akciğer Hastalıkları

Akciğer ve Akciğer Hastalıkları

0 67
Akciğer nedir ve akciğer hastalıkları nelerdir

Akciğerler, göğüs kafesinin tam ortasına yerleştirilmiş, “ alveol ” ismi verilen özel doku ve damarlar ile çevrilmiş organlardır ve vücudumuzdaki görevi solunumu gerçekleştirmektir. Sistemleri gereği, kirli kan içerisindeki karbondioksiti dışarıya atar, havadan da oksijeni parçalayarak kanımıza karıştırırlar.
Her insanda akciğerler birisi sağda, diğeri solda olmak üzere iki tanedirler. Nefes alınıp, verildiği sırada körük gibi şişen ve boşalan akciğerin üzeri “ plevra ” ismi verilen bir zar ile kaplıdır. Bu nedenle alveollere, yani hava boşluklarına kan dolmaz. Akciğerler bronş ismi verilen solunum sistemi ile önce gırtlağa, oradan da ağız ve buruna bağlıdır.
Kalbin sağ karıncığından gelen ana damar, tıpkı kalın bir ağaç gövdesi gibi akciğerlerin etrafını, kılcal damarlar ile sarmıştır. Alveol isimli hava keseciklerinde parçalanan oksijen buradan kılcal damarlar vasıtası ile kalbe, kalpten de direkt olarak vücudun çeşitli bölgelerine taşınır.
Normal bir insanın dakikada 15 ya da 20 kere solunum yaptığı düşünülürse, ciğerlerimiz her dakikada 3 litre kana oksijen sağlıyor demektir.

Akciğerlerin yapısı

Akciğerler yarı köpük, yarı yumuşak kauçuk kıvamında olan, çok hassas organlardır. Göğüs kafesi içerisinde negatif basınç ile tutunurlar ve çeşitli mikrop ve bakterilere karşı çok hassastırlar.

Akciğer hastalıkları

Genellikle hava yolu ile akciğerlere oluşan mikrop ya da bakteriler, bu organ içerisinde iltihaplanmalara sebep olurlar. Eğer mikroplar akciğer içerisine yerleşip, kendi türüne göre hastalık oluşturursa zatürree ( Pnömani ), akciğer dokusuna değil de, dış zarına yerleşip iltihap oluşturursa da buna zatülcenip ( Plörezi ) denir.

Tüberküloz Nedir ?

Akciğerlerin en önemli ve en yaygın hastalıklarından birisi de tüberkülozdur, bu hastalık halk arasında verem olarak da bilinir ve geçmiş yıllarda ülkemizde salgın halde görülmüştür.

Pnömokotoraks Nedir ?

Akciğerlerde çeşitli sebeplerden dolayı, doğumdan önce ya da sonraki yaşlarda kist oluşabilir. Genel olarak akciğer dokusunun içerisinde yer alan bu kistler bazen tamamen hava ile dolu olurlar ve zamanla da aşırı şişkinlikten patlarlar ve hasta üzerinde ölümcül tehlike oluşturabilirler.
Bu içi hava dolu kist hastalığına pnömokotoraks ismi verilir.

Akciğer kanseri

Akciğerlerde görülen ur ve kanser de, uzun yıllar kirli hava solumak, sigara kullanmak ya da çok uzun süre radyasyona maruz kalmak ile oluşur.

Hidatik kist

İnsanlara, köpeklerden bulaşan bu akciğer hastalığı zaman ilerledikçe ülkemizde daha da sık rastlanır bir hale gelmiştir. Bazen kişinin vücudunda bulunan barsak solucanları da bu hastalığa neden olabilir.

Pnömokonyoz

Kömür madenlerinde, taş ocaklarında ya da kot taşlama fabrikalarında çalışan kişilerde görülen bir akciğer hastalığıdır. Çalışılan ortam nedeniyle kişi sürekli olarak kimyasal madde solur ve akciğerleri soluduğu madde ile dolarak katılaşmaya başlar. Tedavisi oldukça güç olan bu meslek hastalığında, kişiler genellikle çalıştıkları kurum tarafından erken emekli edilir.

Astım

Akciğerlerde ve solunum yollarında oluşan bir iltihap hastalığıdır. Genellikle çocuk yaşlarda virüs ya da üşütme kaynaklı kendini gösterir ve ergenlik çağına doğru iyileşir. Fakat yaşı 50’nin üzerinde olan bireylerde ölüme kadar götürebilir.
Yaşı her ne olursa olsun, astım hastası nefes almakta zorlanır, mevsim değişikliklerinde atlatılan ağır üşümenin ardından zatürree de astıma rahatlıkla çevirebilir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak