İç ve Dış Hemoroid ( Basur ) Belirtileri ve Ameliyatı

İç ve Dış Hemoroid ( Basur ) Belirtileri ve Ameliyatı

2 1016
iç ve dış hemoroid
iç ve dış hemoroid

Hemoroid Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

 

iç ve dış hemoroid
iç ve dış hemoroid

Barsak hareketleri sırasında ağrısız kanama -tuvalet kağıdı ya da tuvalette parlak kırmızı az miktarda kan olduğunu fark etme durumu
Anal bölgede kaşıntı veya tahriş
Ağrı veya rahatsızlık
Anüs etrafında şişlik
Anüs yakınında bir yumru, hassas veya ağrılı olabilir
Dışkı kaçakları

Hemoroid belirtileri genellikle konumuna bağlıdır. İç hemoroid rektum içindedir. Genellikle bu durumu farketmek biraz zordur çünkü çok fazla rahatsızlığa neden olmaz. Ama gaita geçerken ıkınma ya da tahriş bir hemoroid narin yüzeyine zarar ve kanamaya neden olabilir. Bu durum bir çıkıntı veya hemoroid olarak bilinir; ağrı ve tahrişe neden olabilir.

Dış hemoroid anüs çevresindeki deri altındadır. Rahatsız olduğunda, dış hemoroid kaşıntı veya kanama olabilir. Bazen kan bir dış hemoroit havuzu olabilir ve şişlik şiddetli bir ağrı ile sonuçlanan pıhtısı (trombüs) ve enflamasyon oluştururlar.

Ne zaman Doktora Görünmeliyim ?

Barsak hareketleri sırasında kanama hemoroidin en sık görülen belirtisidir. Ancak rektal kanama kolorektal kanser ve anal kanser dahil olmak üzere diğer hastalıklarla da ortaya çıkabilir. Doktorunuz önce fiziksel bir muayene yapacak ardından daha emin olmak için başka testler de yapabilir. Ayrıca, hemoroid ağrıya neden olursa, sık sık veya aşırı kanama durumu varsa doğal yöntemlerle tedaviye devam etmenizi öneririz.

Doğal ilaçlarla tedavi için lütfen tıklayınız.

Hemoroid belirtilerine ilaven; belirgin bir değişim ile birlikte başlayan veya siyah, katran veya kestane dışkı, kan pıhtıları veya dışkı ile karışık kan gibi durumlar yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bu tür dışkılar başka sindirim sistemindeki bir ağrının da habercisi olabilir.

Eğer rektal kanama, sersemlik, baş dönmesi veya baygınlık durumlarını sık sık yaşarsanız acil yardım isteyiniz.

Ne Zaman Ameliyat Olmalıyım?

Diğer işlemlerde başarılı olunmadıysa ( ilaçla veya doğal tedavi yöntemleriyle; bkz ) veya büyük hemoroidler varsa, doktorunuz cerrahi girişim önerebilir. Cerrahi ayaktan yapılabilir veya bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Hemoroid kaldırılması. Bir hemoroidektomi sırasında,aşırı kanamaya neden olan dokuyu ortadan kaldırır. Çeşitli teknikler kullanılabilir. Ameliyat sedasyon ile kombine lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Hemoroidektomi hemoroid kaldırmak için en etkili ve tam bir yoldur, ama aynı zamanda komplikasyon oranının en yüksek olduğu. Bunlar, mesane ve bu problemi ile ilgili idrar yolu enfeksiyonları ve boşalmada bir zorluk içerebilir. Çoğu kişi işlem sonrası bazı ağrı hisseder. İlaçlar acıyı hafifletecektir. Sıcak bir banyo iliklerine de yardımcı olabilir.
Hemoroid zımbalama. Bu prosedür, stapler hemoroidektomi veya zımbalanmış hemoroidopeksi hemoroidal doku bloklarına kan akımı denir. Zımbalama genellikle hemoroidektomiye göre daha az ağrı içerir. Hemoroidektomiye ile karşılaştırıldığında, zımbalamada tekrarlama riski çok daha azdır. Ayrıca rektal sarkm durumu daha azdır. Sizin için iyi bir seçenek olabilir ama buna doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

 

Gelen Aramalar: anüs,basur,basur görüntüleri,dış hemoroid,dış hemoroid tedavisi,hemoroit görüntüleri,basur belirtileri,dış hemoroid ameliyatı,basur ameliyatı,mevlüt topbaş 2012 sağlık

#BENZER SAĞLIK KONULARI

2 YORUM

Bir Yorum Bırak