Basur nedir ve nasıl tedavi edilir ?

Basur nedir ve nasıl tedavi edilir ?

0 141
Basur nedir

Basur nedir ve nasıl tedavi edilir ?

Basur tıpta “ hemoroit “ olarak adlandırılan bir hastalığın halk dilindeki karşılığıdır ve hareketsizliğin arttığı günümüz dünyasında sıklıkla görülür. Aslında rektumda kirli ve mikroplu kanın birikerek bölgedeki damarların genişlemesinden başka hiçbir şey olmayan bu hastalıkta, hastalar son derece büyük bir acı çeker, üzerine oturamaz, bölge kaşınır, kızarır ve hatta kanar.
Hasta dışkılarken de büyük bir acı hisseder ve hemoroit damarları çatlayarak kanar.

Hemoroit neden oluşur ?

Hastalığın en önemli sebeplerinin başında uzun süren kabızlık, virüs ve bakteri kaynaklı bağırsak hastalıkları ve yıllar boyunca, uzun süre oturmak gelir. Bölgenin genişlemesi ve damarların zarar görmesi nedeniyle doğum sonrası kadınlarda da görülebilir.
Alkoliklik ve alkolden kaynaklanan karaciğer bozuklukları da hastalığın meydana gelmesinde önemli bir paya sahip olabilir. Genellikle ofis çalışanlarında da 50 yaş üzerine geldikleri zaman basur görülür.
Basur her ne kadar diğer bağırsak problemlerine göre biraz daha tehlikeli olsa da yine de birçoğundan daha çok rahatsız edicidir ve hasta hemoroit probleminden çok şikayet eder.
Hemoroit, yani basur hastalarında dışkılama ya da zedelenme sonrasında aşırı kan kaybı olur. Bu nedenle hasta kan kaybına uğrayabilir, kansızlık çekebilir ve bu durum hasta üzerinde sürekli yorgunluk hissi oluşturur. Her ne kadar nadir de olsa bazı hastalarda inatçı hemoroit şişkinlikleri kanser de geliştirebilir.

Basur tedavisi nasıl olur ?

Basur hastalığına sahip olan kişiler kesinlikle yediklerine çok dikkat etmeli ve doktorunun tavsiyesine göre özel diyetler uygulamalıdır. Fakat bu diyetler genellikle çok hafiftir, sadece acı gibi besinlerden uzak kalmanızı önerir.
Ayrıca hasta olabildiğine basur bölgesine zarar vermemeye çalışmalıdır. Çok ağır eşya kaldırmak, sürekli ve kuvvetli ıkınmak ve özellikle kabız olmak basur sorununu daha da arttırır, genellikle de damarların yırtılmasına ve kanamasına sebep olur.
Hemoroit hastalıkları eğer ilk dönemlerinde ise lokal krem ve de hap gibi ilaçlar ile tedavi edilebilir ya da kontrol altına alınabilir. Fakat hemoroit çok ilerlemiş ve de dışarıya taşmış ise genellikle bu ilaçlar yeterli olmaz ve cerrahi bir operasyon şart olur. Fakat problem zaten ortada olduğu için tanı ve teşhisi oldukça kolay bir hastalıktır. Kısa bir muayenenin ardından doktor kararını verir ve gerekli tedavi süreci başlar.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak