Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

0 422
tüp bebek

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisinin ne kadar süreceği esasında çocuk sahibi olamama etkenin altında yatan sebeplere bağlıdır. Bazı çiftler tüp bebek tedavisine son aşamadan başlayabilirken, bazı aileler tüp bebek tedavi aşamalarının hepsinden geçmek zorundadır. Kısırlığa yol açan sorunun tespit edilmesi ve çözülme süreçleri de bu süreyi etkiler. Bu sebeple de doğrudan bir rakam vermek doğru değildir. Aşamaların ne kadar sürdüğü hakkında bilgi almak, çifte tedavi süreci ile ilgili bilgi verebilir.

Tüp bebek tedavisi kısaca, anne adayının yumurtalıklarından özel tekniklerle elde edilen yumurtaların baba adayının spermi ile vücut dışında laboratuvar ortamında birleşmesinin yani döllenmesinin oluşturulması ve döllenme neticesinde meydana gelen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Anne adayının rahmine transfer edilen embriyo gelişir ve bu embriyo bebeği oluşturur. Aşamaları için Bknz: http://www.serkanoral.com/gunumuzde-tup-bebek-evreleri

Tüp bebek tedavisinin ne kadar sürede tamamlanacağı çiftler için oldukça önemli bir konudur. Adaylar tedaviye şehir dışından katılabilir ya da işleri dolayısı ile müsaitlik durumlarını tedaviye göre ayarlamak zorunda olabilirler. Erkek için süre konusu daha uygundur. Erkeğin birinci aşamada ve 4. aşamada merkezde olması yeterlidir. İlk görüşmede tedavinin gidişatını belirlemek için, 4. aşamada da sperm vermesi gerekecektir. Ancak anne adayı için durum daha farklıdır. Kadın, tedavinin her aşamasında olmalıdır. Ancak, anne adayının herhangi bir ekstra durum olmadığı sürece aşamalar için hastanede kalması gerekmez. Tedavi ve aşamalar ayakta yapılır ve ardından anne adayı evine gidebilir.  Tüm bu tedavi aşamaları kişiden kişiye farklılıklar gösterebilse de yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir.Başından sonuna kadar bütün tedavi yaklaşık bir ay sürer.

Tüp bebek tedavisi iki farklı yöntemle uygulanabilir:

 1. Klasik tüp bebek uygulaması = IVF = in-vitro fertilizasyon
 2. ICSI = Mikroenjeksiyon = İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu

İki yöntem de tüp bebek tedavisi için günümüzde kullanılmaktadır. Ancak mikroenjeksiyon yani ikinci yöndem daha yaygın şekilde kullanım alanı bulmaktadır. Bunun sebebi de mikroenjeksiyonun sağladığı avantajlardır. Özellikle sperm sayısı yeterli olmayan ve spermiogram neticesi kötü olan kişiler için oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilen bir yöntemdir.

Klasik Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon yöntemiyle tüp bebek tedavisi aşamalarındaki fark nedir?

Klasik tüp bebek yönteminde anne adayından elde edilen yumurta hücresinin çevresine laboratuvar koşullarında, özel bir ortamda binlerce (50 bin) sperm hücresi aktarılır. Aktarılan spermlerden bir tane yumurtayı kendi kendine döllemektedir.

Mikroenjeksiyon yani bir başka ismi ile ICSI tekniğinde ise yine vücut dışında labarotuvar şartlarında bir tane sperm hücresi alınır. Mikroskopik tekniklerle yumurta hücresinin içine direkt olarak enjekte edilir.  Kısacası bu yöntemde sperm, yumurta hücresinin içine tek başına girmez. İki yöntem arasındaki fark burada yatar. Bunun dışındaki aşamalarda hiçbir farklılık yoktur.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN 5 AŞAMASI:

Tüp bebek tedavi aşamaları her merkezde aynı şekilde uygulanır. Ancak çeşitli kaynaklarda bu aşamaların sayısı farklı verilmiş olabilir. Sayılar farklı olsa da yapılan adımların hepsi aynıdır. Biz aşamaları 5 basamakta anlatacağız.

 1. AŞAMA: Doktorla ilk tanışma, çiftin incelenmesi:
  İlk aşamada anne ve baba adayının geçmişte herhangi bir tedavi görüp görmediği, hamilelik öyküsü olup olmadığı, düşük öyküleri, geçirilen hastalıklar ve uygulanan tedaviler konuşulur. Bu faktörlere göre bir tüp bebek tedavisi planlanır. Doktor tedavinin başlayacağı güne karar verir.
 2. AŞAMA: Yumurtalıklar uyarılır ve yumurta oluşturulur:

  aşamada amaç çok sayıda yumurta oluşturmaktır. Bu sebeple yumurta geliştirici ilaçlar kullanılır.  Çok sayıda yumurta oluşturulmasının hedefi ise çok yumurta ile çok embriyo meydana getirmektir. Oluşturulan bu embriyoların en kalitelileri ayırt edilir ve rahme transfer edilir. Bundan dolayı da birden fazla yumurta oluşturulmak istenir.
 3. AŞAMA: Yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir (OPU):

  aşamada gelişen yumurtaların toplanması gerçekleştirilir ve laboratuvarda döllenme için bu yumurtalar muhfaza edilir. Bu aşmada erkekten sperm alınır. Sperm elde edilemeyen baba adayından mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilebilir.
 4. AŞAMA: Döllenme işlemi gerçekleştirilir. (IVF ya da ICSI yöntemi):

  aşamada toplanmış olan yumurtalar ve alınan sperm örnekleri ile döllenme (fertilizasyon) işlemine başlanır. Döllenmiş olan yumurtalar laboratuvarda muhafaza edilir.
 • AŞAMA: Embriyonun anne adayının rahim içerisine transfer edilme aşamasıdır.
 1. aşamada laboratuvarda muhafaza edilen döllenmiş yumurtalar rahim içerisine beş on dakikada tamamlanan bir uygulama işe transfer edilir. Transfer işleminde anne adayı ağrı duymaz. Döllenme ardından yumurtalar iki üç gün laboratuvarda muhafaza edilir ve sonra transfer yapılır. Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi uygulanır. Hamileliğin oluşup olmadığı araştırılır.

 

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Süresi Kısaca:

 • Birinci aşama: bir gün sürer.
 • İkinci aşama: doktorun tedavi için verdiği tarihte ikinci aşamaya başlanır. İkinci aşama ortalama 15 gün sürer.
 • Üçüncü aşamada: bu aşamada yumurta toplama işlemi yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır. Diğer taraftan da döllenme işlemi yapılır ve döllenen yumurtalar inkübatörde muhafaza edilir.
 • Yumurta toplama aşamasından ortalama 2-3 gün sonra yeniden tüp bebek merkezine g Bunun sebebi de embriyonun rahim içerisine transfer edilecek olmasıdır. Transer işlemi yaklaşık olarak 5-10 dakikada tamamlanır. Transfer ardından anne adayı bir süre dinlenir ve ardından evine gidebilir.
 • Bu aşamalardan sonra anne ve baba adayı hamilelik testinin yapılacağı güne kadar merkeze gelmezler. Transfer aşamasından 12 gün sonra gebelik testi için merkeze Bunun dışında gebelik testi için herhangi bir sağlık kuruluşuna da başvurabilirsiniz. Gebelik testi strandart prosedürdedir. Bu sebeple illa ki merkeze gitmeniz gerekmez. .

 

Tüp Bebek Tedavi Süresince Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

 1. Size verilen ilaçları dozunda ve saatinde almaya dikkat ediniz.
 2. İlaçlarınızı her gün aynı saatte almayı ihmal etmeyiniz.
 3. Sigara içilen ortamda bulunmamaya özen gösteriniz.
 4. Kan tahlili verecekseniz, tahlil yapılacağı gün aç karnına kan vermeye gidiniz.
 5. Fiziksel olarak sizi yoracak, ağır işlerden uzak durunuz.
 6. Cinsel ilişki için mutlaka doktorunuza danışınız. Hangi süreçlerde cinsel ilişkide sakınca olmadığını size bildirecektir.
 7. Yumurtaların büyüme aşamasında kasıklarınızda ağrı Bu konuyla ilgili doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.
 8. Tedavinin bütün aşamaları için merak ettiğiniz her şeyi doktorunuza sorunuz.

Kaynak : http://www.serkanoral.com

Gelen Aramalar: tüp bebek tedavisi kaç gün surer

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak