Sezaryanın Mecburî Olduğu Durumlar

Sezaryanın Mecburî Olduğu Durumlar

0 253

Bazı anne adayları normal doğum yerine sezaryen talep etse de doktorlar sezaryenin mecburî olduğu durumlar dışında uygulanmasını tavsiye etmemektedir. Sonuçta sezaryen cerrahî bir operasyondur ve tüm ameliyatlarda olduğu gibi sezaryen de uygulanması esnasında ve sonrasında risk içermektedir. Annenin veya bebeğin hayatî tehlikesi varsa ya da normal doğumun gerçekleşmesi mümkün değilse o zaman mecburen sezaryene başvurulmaktadır. Sezaryenin mecburî olduğu durumlar;

  • Normal doğum gerçekleştiği esnada bebeğin doğum kanalında ilerleyememesi veya bebeğin ters geldiğinin anlaşıldığı durumlarda
  • 4 kilonun üzerinde olan aşırı iri bebeklerde
  • Rahîm ağzının yeterince açılıp doğuma elverişli hale gelmemesi durumunda
  • Bebekte kordon sarkması meydana gelmesi halinde
  • Annede kalp ve beyin hastalıkları veya kontrol altına alınamayan tansiyon sorunu oluşmuşsa
  • Bebek 40 haftayı geçtiği halde hala doğum gerçekleşmiyorsa
  • Plasentanın doğumdan önce, doğum duvarından ayrılması durumunda
  • Annede genital bir enfeksiyon var ve bunun doğum esnasında bebeğe bulaşma riski bulunuyorsa sezaryen yapılması gerekmektedir.

Bu saydığımız sezaryenin mecburî olduğu durumlar dışında anne adayları normal doğum gerçekleştirebilirler. Bu konuda en doğru kararı verecek olan kişi doğumu yaptıran doktordur.

D vitamini eksikliği annenin hamilelik döneminde bir takım sorunlar yaşamasına ve bebeğin de normal kilonun altında doğmasına ve kemik yapısında çeşitli bozukluklar oluşmasına yol açabilir. Anne ve bebeğin sağlığı açısından  hamilelik ve sonrasında D vitamini kullanımı son derece önemlidir.

D vitamini gıdalar, güneş ışığı ve D vitamini preparatları yoluyla alınabilir. Yeterli D vitamini alabilmeleri için hamile bayanlara güneş ışınlarının çok etkili olmadığı saatlerde açık havada yürüyüş yapmaları, her hangi bir sağlık engeli yoksa peynir, sütlaç, dondurma, yumurta sarısı ve somon balığı gibi gıdaları doktorların belirttiği miktarlarda tüketmeleri önerilmektedir. Bunların yeterli gelmediği durumlarda ise yine doktor tarafından D vitamini preparatları tavsiye edilebilir.

Hamile bayanlar D vitaminini hangi gıdalardan ne ölçüde alabileceklerini mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Doktor önermediği sürece başka takviye vitaminler kullanılmamalıdır. D vitaminini yeterli oranda alan annelerin bebeklerinde raşitizm gibi kemik bozuklukları rahatsızlığı riskinin  daha az olduğunu belirten uzmanlar, hamilelik ve sonrasında D vitamini kullanımı konusunda annelerin dikkatli olması gerektiğini belirtiyorlar.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak