Hamileyken Metamfetamin kullanımı çocuklarda davranış bozukluğuna neden oluyor.

Hamileyken Metamfetamin kullanımı çocuklarda davranış bozukluğuna neden oluyor.

0 516
hamilelik

hamilelikPediatrics dergisindeki bir habere göre ; hamilelik sırasında kullanılan metamfetamin 3 ila 5 yaş arası çocuklarda davranışsal sorunların görülme riskini artırıyor. Araştırmacılar metamfetamin kullanan annelerin çocuklarında davranış bozukluğu olma riskinin çok yüksek olduğunu yazdırlar.

Özellikle şu bozukluklar baş göstermekte; DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu), çevreye karşı saldırgan, baskıcı, uygun olmayan ve / veya dürtüsel bir oyunculuk tarzı oluşturmaktadır.
Dergiye göre “Bu bozukluklar okul öncesi çağda çocukların psikososyal yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir.”
Erken teşhisin önemli olduğunu belirten araştırmacılar, ‘çocuk büyük olasılıkla hayatı boyunca içine içine kapanık ve endişeli bir birey olur’diyor.

Metamfetamin Nedir? Bir uyuşturucu türüdür. Bilinen uyuşturucularda bolca bulunmakta.  Beyne dopamin salgılatır. Bağımlılık yapar. Özellikle afyon ve kokain kullanan insanlarda bu risk oldukça fazla.

Önceden yapılan araştırmalarda metafetamin kullanımı bebeklik dönemini kapsıyordu. Bebeğin gelişimini ve bazı nörolojik problemleri üzerine yoğunlaşılmıştı. Ancak çocuğun ilerki yaşlardaki davranış bozukluklarına dair fazla bir bilgi yoktu.

Hamile annelerin metafetamine maruz kalmış çocukları ve bu etkiye rastlamamış normal bir annenin çocukları karşılaştırıldı. metafetamin kullanan hamileler grubundaki annelerin olumsuz  mekonyum ekranı vardı

Araştırmacılar metamfetamine maruz kalan çocuklarda davranış sorunları riskinin daha yüksek olduğunu onayladı

Gelen Aramalar: metamfetamin yapımı,metamfetamin nasıl yapılır,metamfetamin,metamfetamin nedir,metamfetamin kullananlar,evde metamfetamin yapımı

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak