Hamilelikte İlk Aylar (Hafta Hafta)

Hamilelikte İlk Aylar (Hafta Hafta)

1 1079
hamilelikte ilk aylar
hamilelikte ilk aylar
hamilelikte ilk aylar
hamilelikte ilk aylar

Gebelik Haftası 4 – 8
Müjde anne oluyorsunuz!
Hafta 4
Muhtemelen hamile olduğunuzu yeni öğrendiniz ya da hala şüpheleriniz var.
Bebeğiniz bir elma çekirdeği ya da pirinç tanesi büyüklüğünde. Zaten bu durum embriyo olarak adlandırılır. Bebeğiniz artık göbek kordonu ile size bağlanmış durumda.

Hafta 5

Bir hafta geçmesine rağmen bir çok değişiklikler var. İki hafta önce hamile olduğunu bile bilmezken şimdi bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz.
Bu dönemde böbrekler de oluşmaya başlıyor. Doktorunuz kontrolünde Folik asite başlayabilirsiniz.

Hafta 6

Bu hafta da bebeğinizin başı,gözü ve burnu büyüyecektir. İki büyük siyah nokta olarak görünecek. Kulaklar büyümeye başlıyor ve küçük küçük tomurcuklar oluşuyor. Daha sonra bu tomurcuklar kolları ve bacakları oluşturacak. Hatta biraz el, ayak, el ve ayak parmakları ilk görünümü de olabilir. Bebeğinizin kalbi artık iki odalı. Ve yaklaşık bir dakikada 150 kere atıyor!

Hafta 7

Bu haftaki gelişmeler: bebeğin göz kapakları oluşuyor. Kalp ve beyinde daha karmaşık gelişmeler meydana geliyor. Annenin uterus ( rahim) boyutu iki katına çıkıyor, yaklaşık bir greyfurt büyüklüğünde. Eğer pantolonunuzun dar gelmeye başladığını hissedebilirsiniz. Biraz karın sancılarınız olabilir endişe etmeyin. Regl ağrılarına benzer ama daha az şiddetli ağrılardır. Karın kaslarının gerildiğinin sinyalinden başka bir şey değildir.

Hafta 8

Yaşasın! Bebek artık bir fetus oldu! Bu dönem bebek için en hızlı büyümenin olduğu dönemdir.Folik asit almayı sakın unutmayın. Bebeğiniz artık hareketer başlıyor.
Bu belirtileri önceki haftalarda da görmüş olabliirsiniz. Kişiden kişiye değişebiliyor.
hamilelikte İlk 3 ay yakında takip edilmeli. özellikle beslenme çok önemli.
Erken Gebelik Belirtileri

Sabah bulantısı
Yorgunluk
Koku ve tat duyarlılığı
Gıdalar için Isteksizlik
Idrar sıklığının artması
Artan açlık
Cravings
Mide kası kasılmaları
Hafif (implantasyon kanaması olarak da bilinir) lekelenme

Uyarı İşaretleri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine rastlarsanız paniğe kapılmayın ama en kısa sürede bir doktor veya ebeye görünün!

Ateş
Etkilenen vizyon (vb, çift görüşlü, bulanık)
Bir Saatten fazla Şiddetli baş ağrısı
Vajinadan sıvı kaybı veya kanama
Şiddetli kusma

Gelen Aramalar: hamilelik belirtileri ilk ay,hamilelikte ilk ay belirtileri,hamilelikte ilk aylar,Hamilelikte ,ilk ay hamilelik belirtileri,hamilelikte ilk ay,gebelikte ilk ay,hamilelik ilk ay belirtileri,hamilelik belirtileri ilk hafta,hamileliğin ilk ayları

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

  1. hamilelikte ilk haftalar çok önemli. bir kere o duygu bambaşka zaten.. anne olacağınız öğreniyorsunuz.. Kişiden kişiye değişiyor fakat ilk haftalarımda çok şiddetli bulantılar geçirdim ben, özellikle sabahları uyandığımda midem çok bulanıyor ve bir şey yemek istemiyordu canım. Daha sonraları vakit geçtikçe bulantımda azalma oldu çok şükür. Bir de ben çok zayıftım. iştahımı açsın diye marincap kullanıyorum. Omega 3 veya balık yağı hapı olarak da geçiyor. Çok memnun kaldım marincaptan, şu an 6.ayımdayım 18 kilo aldım. Bunun yanında başka hangi haplar kullanıyorsunuz. Bir de elevit içiyorum ben. Hamilelikte ilaç kullanımını destekliyor musunuz ?

Bir Yorum Bırak