Hamilelikte ( gebelikte ) Kullanılan İlaçlar 2012

Hamilelikte ( gebelikte ) Kullanılan İlaçlar 2012

2 11229
hamilelikte kullanılan ilaçlar
hamilelikte kullanılan ilaçlar
hamilelikte kullanılan ilaçlar
hamilelikte kullanılan ilaçlar

Hamilelikte hangi kapları kullanıyorsunuz ? Folik asit, demir, vitamin, kan, kalsiyum, magnezyum vs.haplarına ne zaman başlanıyor? Hamilelikte neler yiyorsunuz? Düşük tehlikesi olanlar hangi hapları kullandınız? Bu gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık..

Hamilelik öncesinden, gebeliğe niyetli olanlar; çocuk isteyen bayanlar doktorları kontrolünde folik asit almaya başlıyorlar. Genellikle hamilelikten 3 ay önce başlanıyor ve hamileliğin ilk üç ayında da devam ediliyor. Yaygın olarak kullanılan folik asit ilaçları; Folbiol ve Folikplus.

Hamile olduğunu öğrendikten sonra genellikle doktorların tavsiyesi vitamin dolu kapsüllerden olan, Elevit ve Decavit. Hemen hemen her gebe bu ilaçlardan kullanmıştır. Ancak doktorum bana neden önermedi ? diye düşünmeyin. Her gebenin ihtiyaçları farklı. Size yapılan tahlil ve testler sonucu bu ilaçlar yazılıyor. Decavit ve Elevit birbirinin eşdeğeri aslında, yani aynı içerikli. Ancak kimi bayanlar Elevitin daha kaliteli olduğunu düşünmekte.

Bunların dışında en sık kullanılan demir hapları ise şöyle;  Ferrum Fort, Gyno Ferro Sanol, Ferramat; aynı şekilde doktorlar hamilelerin ihtiyaçlarına göre bu ilaçları yazıyorlar. Bu demir haplarının vücudunuza çeşitli yan etkileri olabilir, özellikle idrar ve dışkınızın rengini değiştirebilir. Zararlı yan etki değil ama bunlar.

Bir hamile bayan plasentasında çentik olduğu için ve kan akışını düzeltmek için bebe aspirini kullandığını söylüyor. Daha önceki gebeliklerinde düşük olan bayanlar da kullanıyor bildiğimiz kadarıyla. Düşük demişken, düşük yapmış olan veya riskli gebelikler için kullanılan ilaçlar ise şöyle; En bilinenleri Progestan, Progynex iğne, Glucopaghe ve Coraspin.

Düşük tehlikesi olan hamilelerin daha dikkatli olmaları ve düzenli doktor kontrollerinde bulunmaları aynı olayı yaşamamaları açısından önemli. ( Özellikle gebeliğin ilk haftalarında ) Kanama veya lekelenmeniz varsa mutlaka doktorunuza görünün!!

Gebelik reflüsü dediğimiz, Hamilelikte oluşan mide yanmalarını ve ağrılarını önlemek için; Renne Duo veya genellikle Gaviscon kullanılıyor.

Bacak ve pelvik krampları önlemek için: tavsiye edilen ilaçlardan biri ise Magnorm. Ayrıca gebelikte oluşan diğer ağrılar için Minoset, tavsiye edilenler arasında.

Hamilelikte kullanılan balık yağı hapları ise ; Marincap ve Ocean.

Hamişliğin ilk haftalarında özellikle zayıflıktan şikayet ediyorsanız, mutlaka doktorunuza görünün. Benzer şikayetlerle doktora başvuran bir gebe Tiroid olduğunu öğreniyor ve sabah aç karnına Euthyrox adlı ilacı kullanıyor.

Vejetaryen olan bir hamileye ise tavsiye edilen her gün en az bir ceviz yemesi.

  • Sizlerin de bildiği üzere ilaç kullanmak tercih edilecek son yöntem. Ne normal hayatta ne hamilelikte ilaç kullanımı mecbur kalındıkça tavsiye edilmiyor. Doğal yollardan beslenme, en güzel ve en doğru seçim. Ancak bazı durumlarda ilaç takviyesi yapılması gerekiyor. Bol bol mevsim meyvesi, kırmızı et ve haftada 2 kere balık tüketmenizi tavsiye ederiz. Özellikle omaga 3 oranı en yüksek olan somon balığını tüketmeye özen gösteriniz. Bunların yanında  bol bol ceviz, fındık bademi de unutmayın.
Gelen Aramalar: decavit,hamilelikte coraspin neden kullanılır,gebelikte coraspin kullanımı,elevit yan etkileri,decavit gebelikte kullanılırmı,hamilelikte coraspin ne zamana kadar kullanılır,decavit nedir,decavit kullananlar,coraspin gebelikte neden kullanılır,gebelikte coraspin neden kullanılır

#BENZER SAĞLIK KONULARI

2 YORUM

  1. Elevet in 2012 fiyatları hakkında bilginiz var mı ? bir de bu gebelik ilaçlarını sgk ssk karşılıyor mu ? teşekkürler

  2. evet canım devlet karsılıyor ilacları tek tek fiyatlarını bilmiyorum ama elevit bide marincapa 10 tl verdik ama marincapı yani balık yagını karsılamıyor bildigim kadarıyla

Bir Yorum Bırak