Hamilelikte Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 192
hamilelikte egzersiz
hamilelikte egzersiz
hamilelikte egzersiz
hamilelikte egzersiz

Kadınlarda gebeliğin rahat ve kolay olması için egzersizler son derece faydalıdır.  Hamile kadınların dinlenmesi gerekirken,  spor artık  doktor ve ebeler tarafından önerilir hale geldi.

Hamile kadınların özellikle üçüncü trimesterde aktif olabilmesi   çok zor olabilir, ancak hamilelik sırasında hafif egzersizler anne ve bebek için pek çok avantajlar sunuyor. Kendinize ya da bebeklerin   sağlığına zarar vermeden  egzersiz yapmak için Hamile kadınlar aşağıdaki önlemleri almalıdır.

1. Eklemlere özen gösterin

Hamilelikte egzersiz yaparken eklem yerlerine aşırı yüklenmeden kaçının. Eklem bölgelerine normalden daha fazla yük binmemesine dikkat edin.

2. Kendinizi serin tutun

Özellikle gebeliğin ilk üç aylık döneminde, kadınların egzersiz yaparken kendilerini serin tutması önemlidir. Çalışmalar bu bebeğin nöral tüpün gelişmesine engel olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, hamile kadınların kendi vücut sıcaklıklarını makul bir seviyede tutmalarını öneriyor. Bu yüzden klimalı bir ortamda çalışmak ve bol su içmeyi öneriyoruz.

3. Kilo vermek için egzersiz yapmayın

Hamilelik bir kadının kilo alma zamanıdır. Pek çok kadın gebeliğin bu yönünden korkar, ama sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için bu esastır. Ortalama olarak, birçok kadın gebelik sırasında yaklaşık 35 kilo alır. Bazı kadınlar bu yüzden  hamilelik öncesi kilosunu korumak veya gerçekten kilo verme amacıyla egzersiz yapıyor. Bu bebek için çok tehlikeli ve sağlıksızdır. Gebelikte Egzersiz normal sınırlar içinde kiloyu sabit  tutmak için kullanılabilir.

4. Vücudun sinyallerini dinle

Insan vücudu ile iletişimiçin  harika bir yol vardır. Hamile kadınların vücutlarının ‘uyarı sinyallerini” dinlemeleri gerekir. Hamile bir kadın, baygınlık baş dönmesi, ya da egzersiz sırasında nefes darlığı hissediyorsa o faaliyeti durdurmak ve vücudunu dinlendirmeye izin vermelidir. Ani güçsüzlük ve baş dönmesi, düşük kan şekeri düzeylerine neden olabilir

Bir anne olarak, bir kadının çocuğunun sağlığı için büyük bir sorumluluğu vardır. Gebelik sırasında kendi bedenini önemsediği kadar  bebeğe zarar verebilecek yoğun faaliyetlerdende kaçınmalıdır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak