Hamilelik ( Gebelik ) ve Oruç

Hamilelik ( Gebelik ) ve Oruç

0 407
hamilelik ve oruç
hamilelik ve oruç
hamilelik ve oruç
hamilelik ve oruç

Hamilelikte Oruç Tutulur mu ? Zararlı Mıdır? Günah Mıdır?

Sıcak ramazan ayının hemen hemen ortasına geldik. Geçtiğimiz günlerde kadın doğum uzmanlarına en sık sorulan soruların başında ” hamileyim oruç tutabilir miyim ? ” sorusu geliyor. Uzmanlar gebelikte oruç tutmayı çok uygun bulmuyorlar. Gebelikte sağlıklı beslenme bebeğin gelişimi ve hayatını sürdürebilmesi için oldukça önemlidir. Anne adaylarının özellikle bol sıvı tüketmesi gerekiyor. Bebek için susuz kalmak çok tehlikeli. Özellikle riskli gebeliklerde uzmanlar kesinlikle oruç tutmayın diyor.

Kimi hamileler “oruç tutuyorum acıkmıyorum, dayanabiliyorum “ diyorlar. Sonuçta dinimiz kolaylık dini. Allah korusun bebeğinize bir şey olsa çok vicdan azabı çekersiniz. Sonuçta onun gelişiminden ve sağlığından da siz sorumlusunuz. Bir takım doktorlar ise dayanabiliyorsanız tutun, veya bir gün tutun bir gün dinlenin şeklinde tavsiyelerde bulunmuşlar ama genel görüş tutulmaması yönünde.

Eğer yok ben illa oruç tutacam diyorsanızda iftarla sahur arasında bol bol sıvı tüketmeye özen gösteriniz. Hayırlı ramazanlar :)

Gelen Aramalar: yhs-002

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak