Hamilelik Döneminde Oluşabilecek Kanamalar

Hamilelik Döneminde Oluşabilecek Kanamalar

kurtajdan_sonra_kanama_olur_mu
Hamilelik Kanamaları

kurtajdan_sonra_kanama_olur_mu      Erken gebelik sırasında bir kadında kanama veya lekelenme olması muhtemeldir.
Bu kanama bazen adet dönemiyle karıştırılabilir. Kadınlarda yüzde yirmi yirmi beş oranında kanama veya lekelenme oluyor .Ancak ağır kanamalar genellikle normal karşılanmaz.
Hamile olduğunu bilmeyen bir kadın eğer hafif bir kanama veya lekelenme durumunu yaşarsa bunu adet dönemi olarak algılayabilir. Genellikle gebeliğin erken dönemlerinde bu karışıklıklar yaşanabiliyor. Böylece halk arasında bir kadının hamileyken aynı zamanda adet dönemi geçirebilir öngörüsü oluşuyor.

Hamileyken Adet Kanaması Olabilir Mi ?

Bugune kadar hamileyken adet kanamasının olduğuna dair söylentiler duymuş olabliirsiniz. Fakat hamile kaldığınız zaman regl olmanız mümkün değildir. Gebe bir kadının vücudu HCG üretmeye başlar, bununla birlikte adet döngüsü sona erer. Bu demek değildir ki hamilelik döneminde asla kanamalar olmayacak. Kanamalar olabilir fakat bunun nedeni adet dönemi değildir.  Kanaması olan kadınlarda “ben hem hamileydim hem de adet oldum” gibi bilgiler vererek yanlış anlaşılmalara sebep olurlar.

Hamilelik Döneminde Kanamaya Sebep Olan Faktörler

Aşılama Sonucu Kanama veya Lekelenme – Döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunduğu zaman kanama olabilir. Astar içine yumurtalar yuva yaptığı için , bazen astarın dökülmesine, yırtılmasına sebep olablir.Adet döneminden yaklasık 1 hafta önce bir kadın hafif bir lekelenme fark edebilir.. Aşılama kanaması genellikle açık kahverengi, pembe, kırmızı veya lekelenme seklinde ama yine de ağır geçebilir. Bu makul adet dönemiyle ya da erken adet dönemiyle dönemde karıştırılabilir.

Doğum Kontrolü Sonrası Kanama - Kadınlar bazen hap aldıktan sonra düzensiz adet döngüleri oluşabilir. Son zamanlarda hap almayı durdurdunuz ve hamile kaldıysanız, buna bağlı hormonal değişiklikler ve lekelenmeler olabilir. Doğum kontrolü alarak kestikten kısa bir süre sonra hamile kalırsanız kesik kesik kanamalarınız olabilir ve bunu adet döngüsüyle karıştırabilirsiniz. Düzensiz kanamalar devam edebilir veya gebelik başlangıcı da olabilir, bu tür durumlarda dikkatli olunmalıdır.

Dış gebelik – Ektopik gebelik belirtilerinde vajinal kanamalar vardır. Bir ektopik gebelik bir süre benzer vajinal kanamalara neden olabilir. Diğer belirtileri ise karın ağrısı (genellikle tek taraflı), rektal basıncı, bulantı, baş dönmesi ve omuz ağrısı sayılabilir.

Düşükle – Gebeliklerin yaklaşık% 20-30’u düşükle sonlanır. Kanama veya lekelenme düşüğün erken bir belirtisi olabilir. Kanama ya da hamilelik sırasında lekelenme her kadının sağlıklı bir gebelik geçiriyor anlamına gelmez  ama endişeye de düşülmemelidir. Bir düşük genellikle ağır kanamalılekelenme ile başlar. Eğer kanamanız var ve hamile iseniz, doktorunuza danışmalısınız.

Gelen Aramalar: hamilelikte lekelenme,gebelikte lekelenme,hamilelıkte adet kanaması,kesik kesik adet kanaması,hamilelikte regl,lekelenme,hamilelikte adet döneminde kanama,erken gebelikte lekelenme,adet doneminde pembe kan gelmesi,adet döneminde lekelenme şeklinde kanama

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

  1. mhb arkadaslar neben 17 maysta lekoskopi dış gebelik amaliyatı oldum ve hala adet görmedim bu durum normalmidir kan degerimin düştügünü sölüyor doktor ama idrar testinde hala pozitif cıkıyor cok endişeleniyorum bu durum normalmidir ve ne zman adet görmeye baslıyacagım

Bir Yorum Bırak