Gebelikte ( hamilelikte ) Antidepresan İlaç Kullanılır mı?

Gebelikte ( hamilelikte ) Antidepresan İlaç Kullanılır mı?

gebelikte antiidepresan
gebelikte antiidepresan
gebelikte antiidepresan
gebelikte antiidepresan

Gebelikte Antidepresan Kullanımı

Antidepresanlar depresyon türlerinin çoğu için birincil tedavi seçeneğidir. Antidepresanlar, belirtileri rahatlatmak ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir – ama hamile veya hamile kalmayı düşünenler için  kesinlikle tavsiye edilmiyor. İşte hamilelikte antidepresan kullanımı hakkında hakkında bilmeniz gerekenler..

Hamilelik Depresyonu Nasıl Etkiler?

Gebelik hormonlarının kadınları depresyondan koruduğu düşünülse de araştırmacılar  bunun doğru olmadığını söylüyorlar. Ayrıca tam aksine hamilelikte depresyon ile başa çıkmanın daha zor olduğunu ve duygusal yoğunluğun arttığını bildiriyorlar.

Hamilelikte Antidepresanlar Zararlı Mı?

Gebelik sırasında antidepresan kullanımının zararlı olduğunu biliyoruz. Genel olarak, gebelik sırasında antidepresan alan annelerin bebeklerinde doğum kusurları ve diğer sorunların oluşumu riski vardır. Yine de,bazı ilaçlar gebelik sırasında sorun olmadan güvenliliği kanıtlanan  antidepresanlar vardır.

Hangi Antidepresanlar Hamilelikte Zararsızdır?

Genellikle, bu antidepresanlar gebelikte kullanılabilir bulunuyorlar.

Trisiklik antidepresanlar. Ilaç Bu sınıf amitriptilin ve nortriptilin (Pamelor) içerir.
Bazı selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) geri alım. Birkaç SSRI genellikle sitalopram (Celexa), fluoksetin (Prozac) ve sertralin (Zoloft) dahil olmak üzere gebelik sırasında bir seçenek olarak kabul edilir.

Bupropion (Wellbutrin). Bu ilaç, depresyon ve sigarayı bırakma her ikisi için de kullanılır. Bupropion, genellikle gebelik sırasında depresyon için bir ilk basamak tedavi olarak kabul edilmez olsa da, diğer ilaçlar ya da sigara bırakma için kullanmak isteyenlere uygun olabilir.

Gebelikte Antidepresan Kullanan Var mı?

Gebelikte Sık Kullanılan Depresyon İlaçlarından Bazıları;

Fluoksetin etken maddeli Prozac ve  Fulsac

OKB hastasıydım, Lustral kulandım. Doktorum hamilelikte bu ilacın sorun çıkarmayacağını söyledi

  • Gebelik sırasında bu antidepresanların potansiyel riskleri değişir. Erken çalışmalar trisiklik antidepresanlar ile ekstremite malformasyon riski önerilen, ancak risk daha-son çalışmalar tarafından teyit edilmemiştir. Hamileliğin son yarısında, hem de septum etkileyen kalp kusurları sırasında çekilen Bazı araştırma görevlisi nadir fakat ciddi bir yeni doğan akciğer sorunu (persistan pulmoner yenidoğanın hipertansiyon veya PPHN) ile sitalopram, fluoksetin ve sertralin kullanımı – duvarında kalbin sağ tarafında kalbin sol tarafına ayıran doku.

Sakın doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayınız. Her hastanın, her hamilenin durumu farklı olabilir. Geçmiş olsun.

Gelen Aramalar: 11 haftalık gebelik görüntüsü,gebelikte lustral kullanımı,hamilelikte lustral kullanımı,lustral hamilelikte kullanılırmı,hamilelikte lustral kullanımı hakkındaki tüm sorular,ankarada ayrıntılı ultrason çeken yerler,gebelikte antidepresan kullananlar,hamilelikte antidepresan kullanan var mı,hafta hafta bebek,hamilelikte lustral kullananlar

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak