Doğum Kontrol İğneleri

Doğum Kontrol İğneleri

dogum-kontrol ignesi
dogum-kontrol ignesi
dogum-kontrol ignesi
dogum-kontrol ignesi

Doğum kontrol iğneleri gebelik önlemede çok etkilidir ve enjekte edildikten sonra öngörülen dönemde sürekli gebeliğin önlenmesi sağlar.

Doğum kontrol iğneleri nedir?

Doğum kontrol iğneleri (ayrıca “shot” olarak adlandırılır) kol, kalça ya da gebeliği önlemek için uyluk içine enjekte edilir.

Doğum kontrol iğnelerinin Etkinliği

Doğum kontrol iğneleri aylık enjeksiyon için yüzde 99 ve 12 haftalık enjeksiyon için yüzde 99.7 gibi yüksek etkinlik oranına sahip, gebelik önlemede çok etkilidir.

Doğum kontrol iğnelerinin Avantajları

Doğum kontrol iğneleri, gebelik önlemede çok etkilidir.  12 haftalık enjeksiyon emzirme döneminde güvenle kullanılabilir.

Doğum kontrol iğneleri yan etkileri

Yan etkileri düzensiz adet kanaması, kilo alma, ruh hali değişiklikleri, akne, ya da baş ağrısı olabilir. Aylık enjeksiyon  35 yaş üstü kadınlar için tavsiye edilmez. 3 Aylık doğum kontrol iğnesi bir yıl içinde hamilekalmak isteyenlere tavsiye edilmez.

Doğum kontrol iğnelerini nereden alırım?

Sağlık kuruluşu ya da bir aile planlaması kliniğine ziyaret edin. Enjeksiyonları bir sağlık kuruluşu tarafından temin edebilirsiniz.

Doğum kontrol iğnelerinin Maliyetleri

Doğum kontrol iğneleri normalde 50 $ dan 150 $ a kadar çıkabilir.  Aylık enjeksiyon maliyeti yaklaşık 50 $ olurken, 12 haftalık enjeksiyon maliyeti yaklaşık 75 dolardır. Sağlık sigortası bu maliyetlerin bir kısmını karşılayabilir.

Bilgi Kaynakları

Ek bilgi için, bu kitapları göz atın:

  • Boston Kadın Sağlığı Kitabı
  • Winikoff, B & Wymelenberg, S., Kontrasepsiyon Hakkında Whole Truth: Güvenli ve Etkili Seçimleri İçin Bir Kılavuz. Washington, DC: Joseph Henry Press, 1997.

 

Gelen Aramalar: diş iğnesi,doğum kontrol iğnesi,doğum kontrol iğnesi fiyatları,doğum kontrol iğneleri,doktor ignesi,hastane iğnesi,dogum kontrol ıgnesının yan etkılerı,doğum kontrol iğnesi yan etkileri

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak