Lazer teknolojileri ile göz ameliyatı mümkün müdür ? Nasıl Yapılır ?

Lazer teknolojileri ile göz ameliyatı mümkün müdür ? Nasıl Yapılır ?

0 32
Nasıl-Yapılır
Lazer teknolojileri ile göz ameliyatı mümkün müdür

Lazer teknolojileri ile göz ameliyatı mümkün müdür? Nasıl Yapılır?

Yakını görememe, uzağı görmeme, astigmat ya da hipermetrop gibi göz hastalıkları, ışığın retian üzerinde doğru ve tam olarak yoğunlaşamamasından kaynaklanmaktadır. Birçok göz doktoru, görme sorununa neden olan bu retina yamukluğunu lazer ışınlar kullanarak düzeltebilir ve ameliyatlar genellikle 2 saatten daha uzun sürmez.

Lazer tedavi yapılması gereken bir hasta ilk olarak ameliyat masasına yatırılır ve mikrop kapmaması için göz ve çevresi antiseptik özelliğe sahip olan çeşitli maddeler ile arındırılır., ardından hiçbir acı hissetmemesi için çeşitli damlalar ,le göz ve göz kapağı dondurulur.
Teknik olarak ameliyata hazır hale gelen hastanın en son olarak göz kapakları spekulum ismi verilen bir tutucu ile açılır ve gözleri tuzlu bir çözelti ile temizlenerek durulanır. Göz ve çevresi tamamen donuk vaziyette olduğu için hasta kesinlikle hiçbir rahatsızlık duymaz.
Ardından da ameliyat malzemeleri sterilize edilir ve hastanın gözüne, çeşitli hastalık ve bakterilere karşı antibiyotik özellikli damlalar damlatılır.
Ameliyat başlamadan önce kullanılacak lazerin özellikleri, oluşturacak olduğu alan ve derinlik hesaplama ve ayarları farklı bir metal tabaka üzerinde denenir. Her şey hazır ise göz cerrahı, hissisliği arttırmak için bazı anestezik damlalar daha uygular.
Ultrasonik bir teknoloji ile ölçülen kornea tabakası artık yerinden kaldırılmaya hazırdır.
Daha sonradan referans alınabilmesi için gözün belirli noktaları organil mürekkepler ile işaretlenir ve korneanın etrafına metal bir halka yerleştirilir. Bunun nedeni tedavi noktalarını daha iyi belirleyebilmek ve yanlış bir hareket yapmamaktır.
Bir diğer aşama olarak doktor ilk lazer işlemi için gözü streli su ile nemlendirir ve bir alet yardımıyla fazlalık suyu geri alır, ardından korneada bir kapak açabilmek için 4 – 5 saniye kadar kısa bir süreliğine göz kapağına lazer işlemi uygulanır.

Tabi ki gözler açık olduğu için torbalardan sürekli olarak gözyaşı salgılanır, fakat bu doğal vücut sıvısın korneayı kirletmesine izin verilmemelidir, bu yüzden doktor sürekli olarak akan bu sıvıyı temizler.

Zar tek bir parça halinde geriye doğru kaplanır ve bu sayede kornea açığa çıkar, artık doktor asıl ihtiyaç duyulan ameliyatı yapmaya hazırdır. Gözle görülemeyen bir ışın demeti olan bu lazer saniyede 50 vuruş ile, önceden belirlenen program doğrultusunda kornada belirlenen işlemler uygular. Lazer ışını korneada gerekli işlemleri yaparken doktor bir yandan zarın üzerine, nemli tutabilmek için bir sünger yerleştirir, ki ameliyatın ardından zar yerine rahatça oturtulabilsin ve herhangi bir yapışma sorunu çekmesin.

Hastanın görme probleminin ne olduğunu ve tedavi için nasıl bir kornea düzenlemesi yapması gerektiğini çok iyi bile bu lazer, maksimum 2 dakika içerisinde korneaya istenilen şekli verecektir ve görevini tamamlayacaktır.

Artık hastamızın gözlerinde, korneadan kaynaklanan hiçbir görme bozukluğu ya da problemi kalmamıştır. Bu yüzden göz cerrahımız zar üzerindeki süngeri kaldırır ve daha önceden organik mürekkeple işaretlediği yatağına çok kolay bir şekilde geri yerleştirir.

Eğer doğru olarak yerleştirilmez ise hasta günlük yaşamında bozuk ya da kırık görür, o yüzden doktor, zarı steril su yardımıyla çok dikkatli bir şekilde yerleştirmek zorundadır.

Ameliyattan maksimum 45 dakika sonra da, göz içerisindeki negatif doğal basınç bu kapağı, yani zarı kendisine çekerek yerine tam olarak oturmasını sağlar. Ve bu sürenin ardından kapak aynı eskisi gibi yerine uyum sağlayarak kaynamış olur.

Tamamen acısız ve ağrısız olan bu ameliyatın ardından hastanın gözüne çeşitli ilaçlar ve antibiyotikler damlatılarak taburcu edilir.  Hipermetrop lazer ameliyatı fiyatları.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak