Kornea Nakli Nedir? Nasıl Yapılır? 2013te İthal Kornea Nakli Türkiyede

Kornea Nakli Nedir? Nasıl Yapılır? 2013te İthal Kornea Nakli Türkiyede

0 434
kornea nakli
kornea nakli
kornea nakli
kornea nakli

Kornea Nakli Nedir? Hangi durumlarda yapılması gerekir? Riskli midir?

Kornea nakli bir donörden kornea dokusu alınarak hastaya nakledilmesi işlemidir. Kornea gözünüzün şeffaf, kubbe şeklindeki yüzeyidir ve gözünüzün odaklama gücünün büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Gözünüzdeki ağrıyı azaltmak ve hasarlı ya da hastalıklı kornea görünümünü iyileştirmek için bu nakle ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca keratoplasti olarak adlandırılan kornea nakli, genellikle ayakta cerrahi prosedürü olarak yapılır. Çoğu kornea nakli prosedürleri başarılı. Ancak kornea reddi gibi küçük bir risk yine de var..

Kornea Nakli ile aşağıdaki hastalıklarınızdan kurtulabilirsiniz..

 

  •      Dışa çıkıntı bir korneanın (keratokonus)
  •     Kornea incelmesi
  •      Kornea enfeksiyonu veya yara
  •     Kornea bulanıklığı
  •     Kornea şişmesi
  •      Enfeksiyon nedeniyle de dahil olmak üzere kornea ülserleri,
  •      Geçirilmiş göz ameliyatı nedeniyle komplikasyonlar

 

2013’te 5 bin kornea nakil operasyonu ülkemizde..

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları 2013 yılında yıllardır kornea nakli bekleyen binlerce hastanın yüzünü güldürdü. Bakanlık, ‘ithal kornea’ için çalışmalara başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ithal kornea için ABD’deki bir sağlık merkeziyle anlaşmaya varıldı.

Anlaşmaya göre kornea başına 2 bin 500 lira ödenecek. Korneaların 5 bini önümüzdeki yıl, geri kalan 5 bini de 2014’te sağlanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı hastanelerde yapılacak nakiller, kişi başına devlete yaklaşık 10 bin liraya mal olacak. SGK’lı hastalar,ücretsiz nakil olabilecek. İlk ameliyatların, ocak ya da şubat ayında yapılması planlanıyor.

Gelen Aramalar: kornea nakli fiyatları,kornea nakli fiyatı,kornea nakli ücreti,ithal kornea,kornea naklini ssk karşılıyormu,bağkur ğöz merceğinin fiyatının ne kadarını veriyor

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak