En iyi sonucu veren lazer göz tedavisi yöntemi hangisidir ?

En iyi sonucu veren lazer göz tedavisi yöntemi hangisidir ?

0 214
Excimer lazer tedavisi
Excimer lazer tedavisi

En iyi sonucu veren lazer göz tedavisi yöntemi hangisidir?

Tüm dünya ülkelerinde kabul gören, en çok kullanılan ve tıp literatürünce en önemli göz tedavi yöntemi, lazer tedavi yöntemidir. Fakat lazer tedavileri de kendi içlerinde bir-kaç kategoriye ayrılmaktadır.

Herkes tarafından bilindiği gibi, göz problemlerinin neredeyse tümü kornea tabakası nedeniyle oluşmaktadır. Excimer lazer tedavisinde de direkt olarak kornea tabakası tedavi edilir.
Tıp teknolojisinin günümüzdeki kadar ilerlememiş olduğu yakın geçmişte PRK ya da Lasec gibi ameliyat yöntemleri direkt olarak korneanın epitel dokusunu hedef alırdı, böylece hastalığın köküne inilememiş, yapılan tedaviler kısa süreli olmuş ve hasta kısa bir süre sonra ya aynı şikayetten dolayı, ya da şikayeti daha da artmış olarak tekrar bir göz hastanesine giderdi.

Günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri ise diğerlerine nazaran oldukça ilerlemiştir ve çok daha kesin sonuçlar vermektedir.
İlk olarak özel lazerler ile ameliyatı engelleyen dış göz zarı ihtiyaca göre belli bir genişlik ve de derinlikte kesilir. Ardından excimer lazer ile o zar yerinden kaldırılır ve de yapılması gereken işlem yapılır. En sonda ise kesilmiş olan dış zar dokusu tamamen problemsiz olarak yerine yerleştirilir.
Bugüne kadar kullanılmış olan birçok ameliyat yöntemi tamamen mekanik parçalardan oluşmaktaydı ve göz zarı mikroskobik bıçaklar ile kesilmekeydi, bu durum da doğal olarak hastada uzun iyileşme süresi ya da düşük tedavi oranı gibi problemler oluşturuyordu.

Göz hastalığınızın çeşidi ya da sebebi her ne olursa olsun, en çok kullanılan tedavi yöntemi intra lazerdir. Bıçaksız lasec olarak da adlandırılan bu yöntemde gözünüze bıçak vb hiçbir mekanik parça değmemektedir. Bu yöntem tüm dünya genelinde o kadar yaygınlaşmıştır ki büyük ve ileri teknolojilere sahip tüm göz hastalıkları merkezleri, kornea zarını kaldırmak için başka bir yöntem kullanmamaktadırlar.

Çünkü bu yöntemden daha güvenli ve kesin sonuçlu başka bir teknoloji henüz mevcut değildir. Örneğin bıçaklı lazer kullanılan kornea tabakasında, zar istenilen ölçü, derinlik ya da alana göre kesilemeyebilir, çünkü ortada mekanik bir bıçak vardır. Fakat intra lazerde ise kesim ve alan alma işlemleri tamamen lazer vuruşları ile, hasta hiçbir şey hissetmeden yapılır.

Mesela bıçaklı lasec zarın kenarlarını köşeli bırakabilmekte ya da zarın tam ortasında delik oluşturabilmekte. Bıçaksız, yani intra lasec’de ise tabakada ne bir derinlik hatası oluşur ne de şekil hatası, böylelikle tedavinin ardından kornea tabakanız tek bir parça halinde yerine yerleştirilir.
Bu sayede hasta ameliyattan yaklaşık bir saat kadar sonra görme yeteneğini tekrar kazanırken, diğerlerinin aksine tamamen acısız ve kesin bir şekilde iyileşmiş olur.

Üstelik intra lazer tedavisi, bıçaklı lasec’de olduğundan çok daha fazla iyileşme şansı vaad etmektedir.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak