Bıçaksız Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bıçaksız Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 158
Bıçaksız Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır
Bıçaksız Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır

Bıçaksız Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi tarafından bıçaksız lazer olarak bilinen femto lazer tedavileri hastanın göz dokusunu asıl işlem için hazırlamakla görevli olan bir ön çalışmadır.
Hasta, tedavi yöntemine göre belli bir süreçten geçer ve ardından asıl ameliyata, yani excimer lazer tedavisine hazır bir hale gelir.
Yani femto lazer uygun tedavi ortamını hazırlarken, excimer lazer ise göz numaranızı düşürür. Bu yüzden birbirinden ayrılması ya da birisinin uygulanıp, diğerinin es geçilmesi göz sağlığı açısından kesinlikle kabul edilemez bir durumdur ve hasta ilk olarak femto lazer masasına yatmak zorundadır.

Femto lazer nasıl çalışır?

Hastalığın türüne ve tedavi yöntemine göre, ilk olarak doktorunuz femto lazer uygulanıp uygulanmayacağına karar verir.
Örneğin gözünüze bir kontakt lens yerleştirilmesi gerektiğini düşünelim, ilk olarak femto lazer masasına yatarsınız ve bu tedavi lazeri göz yüzeyinize maksimum 8 saniye boyunca binlerce ışık vuruşu yapar.
Bu vuruşlur kesinlikle hastanın aklına geldiği gibi yakıcı, acıtıcı ya da tahriş edici vuruşlar değildir, sadece çok küçük kuvette ışınlardır ve hasta kesinlikle hiçbir rahatsızlık hissetmez.
Femto lazer yaptığı hızlı ve küçük vuruşlar ile göz yüzeyinizde konkakt lens için gerekli olan derinliği ve de genişliği oluşturur. Fakat hasta bu kısa lazer işleminden kalktığı zaman, sanki hiçbir müdahalede bulunulmamış gibi kendisini rahat hisseder.

Fakat hasta femto lazer masasından kaldırılıp da excimer lazer masasına alındığında, çok özel bir teknoloji ile femto lazerin hazırlamıyıp kesmiş olduğu, derinliğe ve genişliğe sahip olan tabaka yerinden çıkartılır ki kontakt lens yerleştirilebilsin. Femto lazer ile hazırlanmış olan bu tabaka yerinden sıyrılarak kaldırılır ve bu yöntem kesmeye göre hem çok daha acısızdır, hem de tıbbı bakımdan da doktorların çok daha faydasına olmaktadır, çünkü kesme işleminde elde iki tabaka oluşur ve bu tabakayı gerektiğinde yerine yerleştirebilmek son derece zordur, fakat excimer lazer ile sıyırılan göz tabakaları tek parça halindedir ve yerine kolayca yapışabilecek kadar sıvıyı üzerinde bulundurur. Maksimum birkaç saat içerisinde tamamlanan bu işlemlerin ardından hasta acısız bir şekilde eski görme yetisini yeniden kazanmaktadır.

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak