Yanık Dereceleri ve Tedavisi

Yanık Dereceleri ve Tedavisi

3 2307
Yanık Nasıl Geçer
Yanık Nasıl Geçer
Yanık Nasıl Geçer
Yanık Nasıl Geçer

Ciddi bir yanık olup olmadığını ayırt etmek için ilk adım vücut dokularındaki hasarı tespit etmektir. Birinci derece yanık, ikinci derece yanık ve üçüncü derece yanık olmak üzere üç dereceden sınıflandırılır.

1. derece yanık
En ciddi yanıklar

 • Cilt genellikle kırmızı olur
 • Genellikle şişme görülür (kabarma)
 • Acı

2. derece yanık

 • Kabarcıklar
 • Ciltte yoğun bir kızarıklık olur, lekeli bir görünüm alır
 • Şiddetli ağrı ve şişlik vardır.

Ikinci derece yanık çapı 3 inçten (7.6 santimetre) daha büyükse ve eller, ayaklar, yüz, kasık veya kalça  üzerinde ise, önemli bir yanıktır ve hemen tıbbi yardım almalısınız.

 • Yanan yer soğutulur. 10 veya 15 dakika ya da acı azalana kadar soğuk suyun altında yanık alanını (çok soğuk değil) tutun.  Yanık yeri Soğutma yaparak şişliği azaltır. Yanık üzerine buz koymayın.
 • Steril bir gazlı bez ile yanığı sarın Yanmış cilt üzerinde ağrıyı önlemek için gevşek gazlı bez sarın. Bandajlama, yanığı kapalı tutar ağrıyı azaltır ve kabarmış cildi korur.
 • Bir ağrı kesici alın Çocuk veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmış olmasına rağmen, suçiçeği ve grip benzeri semptomlar görülebilir. Eğer endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Küçük yanıklar genellikle daha ileri tedavi uygulamadan iyileşir. iyileşme sürecinde yanığın çevresindeki deri farklı bir renkte olabilir, pigment değişiklikleri meydana gelir. artan ağrı, kızarıklık, ateş, şişme veya sızıntı gibi enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Enfeksiyon gelişmesi halinde tıbbi yardım isteyin. Böylece daha geniş pigmentasyon değişikliklerine neden olabilir. En az bir yıl süreyle alan üzerine güneş koruyucu kullanın.

Dikkat

 • Yanık yerde Buz kullanmayın Bir yanığa doğrudan buz koymak  vücudu çok soğutur ve yaranın daha fazla zarar görmesine neden olabilir.
 • Yanık için yumurta akı, tereyağı veya merhem sürmeyin Bu enfeksiyona neden olabilir.
 • Kabarcıkları patlatmayın Kabarcıklar enfeksiyona karşı daha hassastır.

3. derece yanık
En ciddi yanıklar cildin tüm katmanları içerir ve kalıcı doku hasarına neden olur. Yağ, kas ve hatta kemik etkilenebilir. Yanan yerler kuru ve beyaz görünebilir. Duman solunduysa karbon monoksit zehirlenmesi, ya da diğer toksik etkiler görülebilir.

Majör yanıklar için, 112 yden yardım çağırın. Acil ünitesi gelinceye kadar, şu adımları izleyin:

 1. Yanmış giysiyi çıkarmayın
 2. Soğuk suya büyük ağır yanıkları batırmayın. Aksi takdirde vücut ısısı (hipotermi) ve kan basıncı ve kan dolaşımı (şok) bir düşüşe neden olabilir.
 3. Dolaşım belirtilerini (solunum, öksürük veya hareket) kontrol edin
 4. Yanmış vücut parçası veya parçaları . Üzerindeyse mümkün olduğunda kaldırın.
Gelen Aramalar: yanık derecelerı,yanıklar ve dereceleri,yanık kaç günde iyileşir,yanık ağrısı nasıl geçer,yanıkların dereceleri,1 derece yanık tedavisi,yanık kaç günde geçer,1 derece yanık,2 derece yanık kaç günde iyileşir,yanIK DERECELERİ VE TEDAVİSİ

#BENZER SAĞLIK KONULARI

3 YORUM

 1. 2, derece yanıklarda tedavien sonra beyazlanmanın nedeni ve bu beyazlanma kalıcımıdır. bunun önlemini nasıl alırız

Bir Yorum Bırak