Sistit: Mesane ( idrar torbası ) İltihaplanması

Sistit: Mesane ( idrar torbası ) İltihaplanması

0 401
mesane iltihaplanması
mesane iltihaplanması
mesane iltihaplanması
mesane iltihaplanması

Sistit , mesane iltihabı için kullanılan tıbbi terimdir. Mesane ise idrar kesesi ya da idrar torbası olarak da bilinir. Çoğu zaman, inflamasyon bir bakteriyel enfeksiyona neden olur ve idrar yolu enfeksiyonu (İYE) da denir. Mesane enfeksiyonu ağrılı ve rahatsız edici olabilir ve enfeksiyon böbreklere yayılırsa ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Bakteriyel sistit için olağan tedavi yolu genel olarak antibiyotik kullanımı ile tanımlanır. Diğer Sistit türlerinin tedavisi altta yatan nedenine bağlı olarak değişebilir.

Sistit, idrar kesesi iltihaplanmasının, belirtileri genellikle şunlardır:

  • Sık idrara çıkma
  • İdrarda yanma hissi
  • İdrarda kan (hematüri)
  • Kokulu idrar
  • Pelvik bölgede rahatsızlık
  • Alt karın bölgesinde basınç hissi
  • Düşük dereceli ateş

Küçük çocuklarda, yanlışlıkla gündüz ıslaklığı yeni bölümlerini de idrar yolu enfeksiyonu (İYE) bir belirtisi olabilir. Kendi yatak ıslatma Gece bir İYE ile ilişkili olması muhtemel değildir.

Mesane İltihabı Nedenleri

Üriner sistem böbrekler, üreterler, mesane ve üretra dahildir. Tüm vücudun atık giderilmesinde bir rol oynamaktadır. Böbrekleriniz – üst karın arkasına doğru fasulye şeklinde yer alan organlar bir çift – filtre kandan atık ve birçok maddelerin konsantrasyonları düzenler. Tüpler depolandığı nerede üreterler, mesane, böbrekler idrar taşıyan üretra yoluyla çıkar vücudunuzun kadar.

Eğer sistit belirtileri varsa, en kısa sürede doktorunuzla konuşun. Belirtilerinize ve tıbbi geçmişi tartışmaya ek olarak, doktorunuz bir takım testler uygulayacaktır. En yaygın test, idrar tahlilidir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak