Şişkinlik Tedavisi

Şişkinlik Tedavisi

0 337
erken doğum
erken doğum
şişkinlik

Gaz ağrıları genellikle şiddetli, fakat kısa sürer. Şişkinlik bir an için gidermiş gibi olur rahatlarsınız ancak bir kaç dakika geçmeden tekrar ağrı oluşabilir.
Çoğu insan için, gaz ve gaz ağrısına ilişkin belirtiler çok belirgindir. Bunlar:

Keskin, karın ağrıları veya karında oluşan kramplar. Bu ağrılar karnınızın herhangi bir yerinde olabilir ve yerleri süratle değişebilir.
Karında bir “düğümlenme” hissi. ( Sertleşme şeklinde de olabilir )
Şişkinlik hissi.

Gaz ağrısı sandığımız “Şişkinlik” dediğimiz ama yanıldığımız durumlardan bazıları ise;

  1.      kalp hastalığı
  2.      Safra taşları
  3.      apandisit

ağrısı olabilir.

Günde 10 ila 20 kere gaz çıkarmak normal kabul edilir. Eğer ortalama 20 den fazla gaz oluşuyorsa doktora gitmenizde fayda var.

Şişkinlik aşağıdaki durumlara yol açıyorsa hemen doktorunuzu arayın:

  •      Ciddi (dayanılmayacak kadar çok ) veya tekrarlayan karın ağrısı
  •      Bulantı veya kusma
  •      kanlı dışkı
  •      kilo kaybı
  •      ateş
  •      Göğüs ağrısı

Gaz sancıları günlük hayatımızda yapmamız gereken işleri ciddi manada etkileyebilir, aksatabilir. Daha öncede söylediğimiz gibi tekrar eden, sürekli bir ağrınız varsa ve bu sizi işinizden alıkoyuyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Şişkinlik Tedavi Yöntemleri

Diyet

Aşağıdaki diyet değişiklikleri, vücudunuzun ürettiği gaz miktarını azaltmak veya gazın sistemli; daha hızlı hareket etmesine yardımcı olabilir, Şişkinlik yapan gıdaları tespit edin ve bunları tüketmekten kaçının:

En çok dokunan yiyecekleri belirlemeye ve bunlardan kaçınmaya özen gösterin. Genellikle gaz sorunlarına (şişkinliğe)neden gıdalar:  baklagiller, soğan, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma, şeftali, kuru erik, şekersiz şekerlemeler ve sakız, kepekli ekmek, kepekli tahıllar veya kekler, yer süt, krema, dondurma, buzlu süt ve bira, gazlı içecekler ve diğer gazlı içecekler.

Kızarmış ve yağlı yiyecekleri azaltmaya çalışın. Genellikle, yağlı yiyecekler şişkinliğe neden olur. Yağ, midenin boşalmasını geciktirmekte ve dolgunluk hissini arttırmaktadır.
Geçici olarak yüksek lifli gıdaları yemeyi kesin. Hafta içinde yavaş yavaş geri ekleyin.Belirtiler devam ederse, farklı bir lif takviyesi deneyebilirsiniz. Her gün bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin.
Süt kullanımını azaltın. Yerine , yoğurt gibi, düşük laktoz içeren süt ürünleri kullanmayı deneyin. Veya Lactaid veya Dairy Ease gibi Laktozun sindirilmesine yardımcı olan ürünler kullanmayı deneyin.

 

Gelen Aramalar: saglik-sitesi com,gaz ağrısı,şişkinlik tedavisi

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak