Sağlık ve Matematik; Sağlıklı insanların matematiği daha mı iyi?

Sağlık ve Matematik; Sağlıklı insanların matematiği daha mı iyi?

2 1515
saglık ve matematik
saglık ve matematik
saglık ve matematik
saglık ve matematik

Google’da aradım bu şekilde. İşe yarar, daha doğrusu konuyla alakalı hiç bir başlık yoktu ekranda. Bu durum beni şaşırtmıştı aslında. Aradığımız her şey google amcada olmayabiliyormuş deyip, sıvadım kolları. Nasıl bir ilişki olabilirdi matematik ve sağlık arasında. Sağlıklı insanların matematiği iyi olabilir miydi? yoksa matematiği iyi olanları sağlığı?

İlk önce birincisini ele alalım. Sağlıklı bireylerin matematikle ilişkileri nasıldır?

Mantıken düşündüğümüzde sağlıksız bir bireyin derslerinde yüksek bir başarı beklenemez. Sağlıksız insanın bir işe odaklanması zordur. Aklının bir köşesinde her zaman çözülmesi gereken bir matematik probleminden daha zor olan sağlık problemi vardır ki birey tüm dikkatini bu noktada toplar. Özellikle bu hastalık durumu ciddi bir vakaysa, ya da tedavisi olamayan bir durum söz konusuysa kişi bırak matematiği hayatla bile bağlantısını kesebilir. Bu önermelere bakarak, sağlıksız bireyin matematiğinin de kötü olması muhtemeldir.

Şimdi ikinci varsayımımıza bakalım. Matematiği iyi olan bireylerin sağlıkla ilişkileri nasıldır?

Matematik aslında sanıldığı gibi 4 işlemden ibaret değildir. Olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilmeyi, problem çözme yetisini, yani analitik düşünmeyi öğretir insana. Matematikte başarılı olan insanlar genellikle hayatta daha dikkatli ve temkinlidirler. Bu önermeleri göz önünde bulundurduğumuzda ise matematik ve sağlık arasında bir doğru orantı olduğunu kolaylıkla görebiliriz.

O hâlde, ilgisiz, ilişiksizmiş gibi görünen sağlık ve matematik arasında da bir ilişki vardır diyebiliriz.
Hatta bir düşünür şöyle bile diyebilir bence: ” Sağlık öyle bir deryadır ki, nefes alınan her yerde her şeyin bir ucu sağlıktadır.”

2 kere 2 dört = Sağlığınız yoksa siz de yoksunuz. Ayrıca sağlık, matematiğe göre daha acımasızdır; işlem hatası falan dinlemez tüm soruyu siler, ona göre.

 

Gelen Aramalar: matematik,matematik ve sağlık,sağlık ve matematik

#BENZER SAĞLIK KONULARI

2 YORUM

  1. bence gayet faydalı ve akıcı bir çalışma olmuş. hiç bu açıdan düşünmemiştim bir matematikçi olarak. keyifle okudum yazınızı. her şeyin başı nasıl sağlıksa her şeyde bir matematikte vardır tabi :) ellerinize sağlık!

Bir Yorum Bırak