Sağlığımızı Korumanın Yolları

Sağlığımızı Korumanın Yolları

0 281

sağlıklı beslenme

Kişinin bedenen ve ruhen rahatsız edici bir durumu olmamasına, fiziki yapısında bir bozukluk olmamasına, sürekli mücadele ettiği bir rahatsızlık, ağrı gibi sosyal yaşantıya zarar verecek durumlar yaşamadan sorunsuz bir hayat geçirmesidir aslında sağlık. Herkes sağlıklı olmak ister fakat sağlıklı olmak için büyük bir çaba sarf etmez. Öncelikle kişinin sağlıklı olabilmesi için yediği içtiği her gıdaya dikkat etmesi ve bu konu hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için her şey yenilmeli ama ölçülerinin dışına çıkmadan ve dozunda yenilmelidir. Her insana dokunan bir yiyecek mutlak vardır o yiyeceklerden uzak durup sağlığımızı korumak için bir adım atabiliriz.
Sağlıklı yaşamanın sırları neredeyse yüzyıllardır araştırılmakta bilim adamları bu konu hakkında birçok buluşa imza atmaktadırlar. Her kesimden her insan için önemli olan sağlık konusu aslında hayatımızın gerçekten en önemli detayıdır ve kaybedilmemesi gereken çok değerli bir haldir. Yaşlı insanlar genelde genç insanlara sağlığınızın kıymeti bilin diye öğütlerde bulunurlar bunun sebebi ise onlar bu işi tecrübe edinmiş ve gerçekten sağlık gittikten sonra bir daha eski halini alması çok zor olduğunu öğrenmişlerdir. Sağlıksız insan mutsuz bir insandır çünkü sağlık sosyal hayatımızı birebir yakından ilgilendiren hayatımızın tam da kendisidir. Sağlıksız insanın acıları, ağrıları vardır ve de gelecek ile ilgili kaygıları ama sağlıklı insan daha metanetli, daha enerjik ve daha iyi görünür. Bunun için sağlığımızı koruma amaçlı birçok şey yapabilir ve de birçok şeyden uzak kalabiliriz.
Örneğin; sağlığımızı korumak için yediklerimiz içtiklerimizden sonra gelen şey de spor yapmaktır. Kesinlikle spor yapmak kişiyi zinde tutar, kan dolaşımını hızlandırır, hücreleri yeniler, kötü toksinlerin vücuttan bir an önce ve daha kolay atılmasını sağlar, kalp ve damar hastalıklarının düşmanıdır. Spor yapmanın sayısız faydası vardır. Her yaştan insan için bu kadar önemli olan spor yapmak ilk alışma aşamasında insana zor gelebilir ve zorlanabilirsiniz ama en fazla bir iki hafta içinde alışacak ve vücudunuz kendisi spor yapmanızı talep edecektir. Bu bir yürüyüş olabilir, koşu olabilir, jimnastik olabilir yaşınıza ve bedeninize en uygun spor dalını seçmek size kalan bir tercihtir. Ama sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız mutlaka spor yapmalısınız.
Su içmek. Gerçekten su içmek tüm vücudumuz için çok önemlidir. Su hayat demektir ve su ile tüm vücudumuzun temizlenmesini, ayakta kalmasını sağlamış oluruz. Su içmek sadece iç organlar için değil cilt sağlığımız için bile çok gerekli olup günde mutlaka en az bir buçuk litre su içerek sağlıklı yaşamaya bir adım daha yaklaşmış oluruz.
Yediklerimiz içtiklerimiz dedik. Bunlarda sağlıklı bir ömür için başrol oyuncularıdır. Şarküteri ürünlerinden uzak durmak, bol bol mevsiminde sebze ve meyve tüketmek, bakliyata ağırlık verip kırmızı eti haftada bir güne düşürmek gereklidir. Balık, ceviz, badem, fındık gibi yiyecekleri sık sık tüketmek, süt ürünlerinden yeteri kadar gıda ve vitamin almak sağlıklı bir yaşam için en gerekli etmenlerden biridir.
Stressiz bir yaşam geçirmek günümüz şartlarında çok zor olsa da bunun için çabalamak ve günlük stresleri en aza indirebilmek sağlık ve uzun ömür açısından da çok faydalı olacaktır. Unutulmamalıdır ki çoğu hastalık stres ve üzüntüden kaynaklanmaktadır. Bunun için her şeyi kafaya takmak ufak şeyler için bile derin üzüntüler duymak yerine biraz hayatı akışına ve doğal haline bırakarak stresten uzak durmuş ve daha uzun ve sağlıklı bir hayatın anahtarını bulmuş olursunuz.

kaynak : http://www.batuhandemirkan.com/saglik/

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak