Radyasyon onkolojisi ve kemoterapi nedir ?

Radyasyon onkolojisi ve kemoterapi nedir ?

0 77
Radyasyon onkolojisi ve kemoterapi nedir
Radyasyon onkolojisi ve kemoterapi nedir

Radyasyon onkolojisi nedir? Ne işe yarar?

Radyo terapi yani radyasyon onkolojisi, vücudun çeşitli bölgelerindeki tümörlerin ışın teknolojisi yoluyla yakılması ve yok edilmesi işlemidir. Medikal onkolojiden yani kemoterapiden farkı ise tedavinin ilaç yoluyla olmamasıdır. Kemoterapi uygulanan hastalarda tümör ya da kanserli hücre ilaçla yok ediliyorken, radyasyon onkolojisinde tamamen ışın tedavisi hakimdir. Fakat kemoterapi, sistemik ismi de verilen, vücudun birçok bölgesine yayılmış durumdaki tümörlerde, radyasyon onkolojisi yerine uygulanmak zorundadır.

Radyoterapiye ne zaman ihtiyaç duyulur?

Radyoterapi, tümörler üzerinde iki işleve sahiptir.
1. Palyatif tedavi: Bu radyasyon onkolojisi tedavisi daha çok bulgulara yöneliktir ve hastayı acı ve de ağrılardan kurtarmayı amaçlar. Örneğin herhangi bir tümör çeşidi beyine ya da vücudun herhangi bir yerindeki bir kemiğe sıçramışsa, hasta felç vb tehlikelerle karşı karşıya kalır, en iyi ihtimalle büyük acılar içerisinde kıvranır. Fakat palyatif tedavi ile bu durumun önceden önüne geçilmeye çalışılır. Genellikle çok kısa bir sürede uygulanan bu tedavi yöntemi hastanın ömrünü uzattığı gibi, yaşam kalitesini de olabilecek en üst düzeylere çıkartmayı hedefler.
2. Birincil tedavi: Radyasyon onkolojisi genellikle cerrahi işlemin ardından yardımcı değil,direkt olarak birincil ve ana tedavi yöntemidir, eğer ihtiyaç görülürse kemoterapi yan tedavi olarak uygulanabilir. Özellikle baş ya da boyun bölgelerinde görülen tümörlere karşı ana tedavi radyasyon onkolojisi olmaktadır.
Daha da açıkçası kullanım alanı hastanın durumu, tümörün seviyesi ve doktorun tercihine göre değişebilir, kimi doktorlar sadece kemoterapi tercih ederken, kimileri ikisini de kullanmayı uygun görür, bazıları da bölgesel olarak farklı tedavi teknolojileri uygular.

Kemoterapinin ve radyoterapinin aynı anda uygulanması

Bazı baş – boyun tümörlerinde, akciğer tümörlerinde ya da bağırsak tümörlerinde kemoterapi ve radyoterapi aynı anda kullanılabilir fakat aynı dozlarda değil.
İkisinin de aynı anda kullanılacağı tedavilerde kemoterapi ikincil yöntem olurken radyasyon onkolojisi birincil tedavi yöntemidir. Burada amaç, kesinlikle birinin yapamadığını diğerinin yapması değildir, yapılan uzun araştırma ve çalışmalar göstermiştir ki, uygun dozdaki kemoterapi, radyasyon onkolojisinin etkisini çok daha arttırmakta, bir nevi ona destek olmaktadır. Bu yolla tümör büyük bir hızla yok olurken, hasta tedaviye daha erken cevap verir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak