Parkinson hastalığı nedir? Tedavisi ve Nedenleri

Parkinson hastalığı nedir? Tedavisi ve Nedenleri

0 9093
parkinson hastalığı nedir
parkinson hastalığı nedir
parkinson hastalığı nedir

Parkinson hastalığı en sık görülen ikinci nörodejeneratif bir hastalıktır ve en sık görülen hareket bozukluğudur. Bu bacaklarda ve başta istirahat ederken, sertlik, yavaşlık ve denge bozukluğu ve titremeye neden olur. kas kontrolü   kaybı ile karakterizedir. Semptomların kötüleşmesi  yürüme, konuşma gibi basit görevleri tamamlamak için zor olabilir.

Parkinson hastalığının ilerlemesi ve yetersizliğin derecesi bireyden bireye değişir. Diğerleri çok daha hızlı malul ise Parkinson hastalığı olan birçok kişi, uzun bir yaşam sürdürmektedir. Erken ölüm genellikle düşme ilgili yaralanmalar veya gibi komplikasyonlar nedeniyle olur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaklaşık 1 milyon kişi Parkinson hastası vardır ve yaklaşık 5 milyon kişi dünya çapında hasta mevcuttur. Parkinson hastalığı   60 yaş veya daha büyük yaşlarda gelişebilir. Parkinson hastalığı 60 yaş arası bireylerin yaklaşık% 1’inde ve  80 civarında %4 civarında görülür.

Parkinson hastalığı olan bireylerin sayısı gelecekte daha da artacaktır. Yetişkin başlangıçlı Parkinson hastalığı en yaygınıdır. ancak erken başlangıçlı Parkinson hastalığı (21-40 yaş arası başlangıçlı) ve juvenil başlangıçlı Parkinson hastalığı (21 yaşından önce başlaması) da vardır.

 

Parkinson hastalığına Ne neden olur?

Beyin kontrollü hareketleri yapmak çin iki  bölge  arasında bir haberci olarak görev yapan dopamin eylemleri denilen bir madde vardır. Parkinson hastalığı hareket  ile ilişkili   hücrelerin kaybı sonucu dopamin eksikliğine neden olur. Dopamin miktarı çok düşükse, substantia nigra ve korpus striatum arasındaki iletişimi etkisiz hale gelir, ve hareket bozukluğu olur; dopaminin fazla kaybedilmesi , hareket ile ilgili semptomları daha kötü hale getirir. Beyinde  belli bir dereceye kadar dejenere ve Parkinson hastalığına katkıda bulunabilir.

Dopamin eksikliği Parkinson hastalığının motor belirtilerine neden olduğu bilinmesine rağmen dopamin üreten beyin hücrelerinin bozulmasının nedeni belli değildir.

Genel olarak, bilim adamları dopamin kaybının yani parkinson hastalığının sebebinin genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyon  nedeniyle olduğunu söylüyor
Gelen Aramalar: parkinson hastalığı

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak