Oruç ve Susuzluk

Oruç ve Susuzluk

0 188
oruç ve susuzluk
oruç ve susuzluk

Oruçluyken Sağlığımıza Dikkat

oruç ve susuzluk
oruç ve susuzluk

Top atılıp ezan okununca kimilerimiz suya bir anda yüklenip, 2-3 bardak içiyorlar. Uzmanlar bir anda çok miktarda su içmenin sağlığımız açısından iyi olamdığını söylüyorlar. Bir anda boş mideye aşırı yemek gelmesi nasıl rahatsızlık oluşturuyorsa, birden çok su içmeyi de buna benzetebiliriz. Uzmanlar yavaş yavaş arayla su tüketmemizi tavsiye ediyorlar.

Sahurda ne kadar çok yemek yersem ertesi gün daha kolay oruç tutarım, acıkmam düşüncesi de doğru bilinen yanlışlar içerisinde. Sahurda çok fazla yemek yediğimiz zaman ertesi gün su isteğimizde  o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden sahur zamanı daha hafif gıdalar tüketmeye, özellikle kızartmalardan ve tuzlu ağır yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermeliyiz. Ben, özellikle bir kase çorba içmeye özen gösteririm. Hafif hemde su açısından zengin bir alternatif.

Yine, sanılanın aksine kahve ve çay tüketiminin çok fazla olması da susuzluğun nedenlerinden biridir. Çay ve kahveyi fazla içenler anlık olarak susuzluklarının geçtiklerini düşünseler de, alınan bu sıvılar aynı hatta daha fazla miktarda sıvının vücuttan atılmasına, bu da vücudumuzun tekrar susuz kalmasına neden olacaktır.

Susuzluğu Giderme Yolları

Vücudumuz su ihtiyacını sadece su ile karşılamayıp, başka gıdalardan da almaktadır. Örneğin, meyvelerden ve sebzelerden de belli miktarlarda su almaktayız.
Bu yüzden iftar ve sahurda tükettiğiniz yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak gıdalar ve sulu yemek olmasına dikkat etmelisiniz. Bol bol mevsim meyvelerini tüketmeliyiz.

Ayrıca oruçluyken ağır işlerden kaçınmalı, kendimizi yormamaya dikkat etmeliyiz. İnce kıyafetler giyinip, serin ortamlarda bulunmakta susuzluğu azaltmaya yardımcı olacaktır. Hayırlı ramazanlar!

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak