Neden Uyuyamıyorum ? Uykusuzluk Sorunu ve Çözümü

Neden Uyuyamıyorum ? Uykusuzluk Sorunu ve Çözümü

0 417
uykusuzluk sorunu
uykusuzluk sorunu

uykusuzluk sorunu

Yapılan araştırmalara göre, elektronik cihazları yatmadan önce en az iki saat süreyle kullanmak, uyku sorunlarına neden oluyor. Özellikle bu sorunlar gençlerde daha sık görülüyor. Bunun nedeni elektronik cihazlaırn melatonin hormonunu etkileyerek az salgılanması. Başta cep telefonları olmak üzere, tablet bilgisayarlar, laptoplar ve LCD , LED ekranlı tüm elektronik cihazlardan vücudumuz kötü yönde etkileniyor.

MELATONİN NEDİR? UYKUYU NASIL ETKİLER ?

 

Melatonin geceleyin vücudumuz tarafından salgılanan, düzenli uykuyu sağlayan bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasının azalması öncelikle uyku düzenimizi bozar ve  diyabet, obezite hatta kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

 

UYKU BOZUKLUĞUMUN SEBEBİ ELEKTRONİK ALETLER Mİ?

Daha Kolay Uyuyabilmek İçin Neler Yapmalıyım?

Araştırmalar öyle gösteriyorki elektronik aletlerin özellikle ekran ışığı uyku bozukluklarına yol açıyor. Sürekli veya yoğun cep telefonu, bilgisayar, tablet kullanıcıysanız uyku bozukluğunuzun nedenini bunlara bağlayabiliriz. Bu sorununu üstesinden gelmek için mümkün olduğunca ekran parlaklığını minimuma indirerek kullanın. Tavsiyemiz yatmadan önce ( en az bir saat ) elektronik aletlerle haşır neşir olmamanızdır.

Özellikle 20 yaşının altındaki bireylerde, ergenlerde ve çocuklarda bu etkinin daha fazla olduğu bir gerçek. Anne babaların bu konuda dikkatli olmaları ve önlem almaları gerekli.

Gelen Aramalar: neden uyuyamıyorum,uyuyamamanın tedavisi,uyuyamamanın nedenlerı

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak