MİGREN NEDİR?MİGREN TİPLERİ NELERDİR?

MİGREN NEDİR?MİGREN TİPLERİ NELERDİR?

0 375
Migren Nedir ?
Migren Nedir ?
Migren Nedir ?
Migren Nedir ?

MİGREN NEDİR:

Migren,genellikle şiddetli ve tekrarlanan  baş ağrısı ile birlikte bazen de kusma ve mide bulantısıyla kendini gösteren bir hastalıktır.Migren ağrıları genellikle 4-72 saat sürer ve kişiyi iş göremez hale getirebilir.

Erkeklerin yaklaşık %6-9’u ile kadınların ise  %17-18’inde migren görülür. Dünya nüfusunun yaklaşık %2’si kronik migrenden muzdariptir. Migren en şiddetli haline hem kadınlarda hem de erkeklerde 30’lu veya 40’lı yaşlarda ulaşır. Dünya sağlık örgütüne göre migren gelişmiş ülkelerde 19. sırada bulunan sağlığa bağlı fiziksel engeldir ve başlıca işe gitmeme nedenlerinden biridir.

MİGREN TİPLERİ:

Migren tiplerine geçmeden önce aura’nın ne demek olduğunu açıklayalım.

Aura:Baş ağrısı başlamadan önce beliren, sıklıkla görme alanında sorunlar olan, bazı sinirsel belirtilerdir.Buna migren şafağı da denir.

1-BASİT MİGREN:Migrenli hastaların %75 inde görülür. Aurasız migren atakları vardır. Buna adi migren de denir. Sıklıkla bayanlarda görülen bir migren tipidir. Tek ya da çift taraflı baş ağrısı görülür. Kusma nadiren görülür.

2-KLASİK MİGREN: Migrenli hastaların %10′unu oluşturur. Auralı migren atakları görülür. Çocuklukta ergenlikte başlar. İlk atak 40 yaşından sonra gelir. 2-6 saat kadar sürer. Kişinin görme alanında boşluk vardır. Hasta boşluk olan yeri göremez. Başın tek tarafı ağrır. Bulantıyla birlikte kusma buna eşlik eder.

Daha seyrek görülen migren tipleri:

Baş ağrısız auralı migren: Uzun süre boyunca auralı migren yaşayan bir kişide zamanla baş ağrısı geçer veya azalır.

Baziler migren: Bilinen migren belirtileri ile beraber cümle kurmada güçlük, çift görme, baş dönmesi, kulakta çınlama ve dengesizlik görülebilir. Daha sonra migren baş ağrısı başlar.

Hemiplejik migren: Hem auralı migren hem de kol ve bacak dahil vücudun bütün yarısında kas güçsüzlüğü veya felç görülür. Atak süresince devam edebilir.

Status migrenozus: Genellikle 3 günden fazla süren migren ataklarıdır. Boyun ve omuzdaki kasların kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Retinal migren: Baş ağrısıyla birlikte bir gözde görme bozukluğu olur. Kısa sürelidir. Göz muayenesinde herhangi bir bulguya rastlanmaz.

Oftalmoplejik migren: Baş ağrısı ve gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir bölümünde felç vardır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak