Kolon Kanseri Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

Kolon Kanseri Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

0 485
kolon kanseri Polipler
kolon kanseri Polipler
kolon kanseri
kolon kanseri

Kolon kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Kolon kanseri, kalın bağırsakta (kolon), sindirim sisteminizin alt kısmındaki bir kanser türüdür. Hücrelerin küçük kanserli olmayan (iyi huylu) kümelerine polip denir. Polipler bazı semptomlara neden olabilir. Bu nedenle, doktorlar kolon kanserine dönüşmeden önce polipleri tespit ederek kolon kanserini önlemek için düzenli tarama testleri önerir.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

Kolon kanseri belirti ve bulguları şunlardır:

  • Ishal veya kabızlık veya dışkı kıvamı bir değişiklik de dahil olmak üzere barsak alışkanlıklarında değişiklik,
  • Senin dışkıda rektal kanama veya kan
  • Bu kramplar, gaz ya da ağrı gibi Kalıcı karın ağrısı,
  • Bağırsak tamamen boş değil ki bir duygu
  • Zayıflık veya yorgunluk
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Kolon kanseri olan birçok kişi hastalığın erken dönemlerinde herhangi bir belirti ile karşılaşabilir.

kolon kanseri Polipler
kolon kanseri Polipler

Eğer dışkı veya barsak alışkanlıkları kalıcı bir değişiklik herhangi bir belirti fark ederseniz, doktorunuzla görüşün.

Kolon kanseri taraması genellikle 50+ yaşlarda yapılır fakat ailenizde kalıtsal bir kanser varsa daha erken yaptırmanızda yarar var.

 

Kolon Kanseri Tedavileri

Doktorunuzun tavsiyesinin yanında Üç temel tedavi seçenekleri şunlardır: cerrahi, kemoterapi ve radyasyon.

Erken evre kolon kanseri cerrahisi
Kanseriniz küçük bir polip lokalize ve çok erken bir aşamada ise, bir kolonoskopi sırasında tamamen kaldırmak mümkün olabilir.

Bazı büyük polipler laparoskopik cerrahi ile çıkarılabilir.

Invaziv kolon kanseri cerrahisi
Kanser büyüdüyse, doktorunuz kanseri her iki tarafında normal dokunun bir marj ile birlikte, kanser içeren kolon parçasını çıkarmak için kısmi bir kolektomi önerebilir. Yakındaki lenf düğümleri genellikle de kaldırılır ve kanser için test edilmektedir.

İlerlemiş kanser cerrahisi
Kanseriniz çok ilerlemiş ise, doktorunuz belirtileri geliştirmek içinveya tıkanmayı rahatlatmak içinbir ameliyat önerebilir. Bu ameliyat kanseri tedavi etmez, ancak bunun yerine bu tür kanama ve ağrı gibi belirti ve bulgularrı rahatlatır.

Özel durumlarda kanser karaciğere yayıldıysa doktorunuz karaciğerdeki kanserli lezyon çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Kemoterapi
Kemoterapi kanser hücrelerini yok etmek için kullanır. Kemoterapi tümör büyümesini kontrol etmek için ya da kolon kanseri, semptomlarını hafifletmek,ameliyat sonrası kanser hücreleri yok etmek için kullanılabilir.kanserinizin kolon duvarının ötesine yayılıp yayılmadığını veya kanser lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını öğrenmek için Doktorunuz kemoterapi önerebilir. Rektum kanseri olan kişilerde, kemoterapi genellikle radyasyon tedavisi ile birlikte kullanılır.

Radyasyon tedavisi
Radyasyon tedavisi, bir ameliyattan önce büyük tümörü küçültmek için veya kolon kanseri ve rektum kanseri belirtilerini hafifletmek, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi güçlü enerji kaynakları kullanır .

Gelen Aramalar: kolon kanseri belirtileri,kolon kanseri nedir belirtileri nelerdir,kolon kanseri belirtileri nelerdir,kolon kanseri,kolon kanseri tanımı

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak