Kleptomani (Hırsızlık Hastalığı) Tedavisi

Kleptomani (Hırsızlık Hastalığı) Tedavisi

0 299
kleptomani
kleptomani
kleptomani
kleptomani

Kleptomani   genellikle az bir değere sahip  öğeleri çalmak için karşı konulmaz bir dürtüdür. Kleptomani   tedavi edilmezse çok büyük duygusal yıkımlara  neden olabilir, ciddi bir ruh sağlığı bozukluğudur.

Kleptomani dürtü kontrol bozukluğu türüdür.

Kleptomani tedavisi  olmasına rağmen, insanlar utandıklarından ya da hırsızlık hastalığına yakalandıklarının farkında olmuyorlar.

Kleptomani belirtileri şunları içerebilir:

  • İhtiyacınız olmayan eşyaları çalmak
  • Hırsızlık için güdülenme
  • Hırsızlık yaparken zevk ya da haz hissetme
  • Hırsızlıktan sonra  suçluluk ya da utanç hissetmek

Güçlü bir dürtü
Çalmadıkları zaman gerginlik, stres gibi duygular kişiyi tetiklemektedir. Çalmanın rahatlatacağı düşüncesi bu dönemde oldukça artmaktadır.

Hırsızlık sırasında rahatlama ve haz hissederler. Daha sonra ise  büyük suçluluk, pişmanlık, kendinden nefret ve tutuklama korkusu hissedebilirsiniz. Ama dürtü geri gelir ve kleptomani döngüsü kendini tekrarlar.
Kleptomani Episodes genellikle planlama olmadan, kendiliğinden ortaya çıkar. Kleptomani hastası Çoğu kişi, mağaza ve süpermarket gibi halka açık yerlerde çalar. Bazıları ise arkadaşlarından veya yakın çevresinden çalmayı seçerler. Genellikle, çalıntı eşyalar Kleptomani olan kişi için hiçbir değeri yoktur.

Kleptomani (Hırsızlık Hastalığı) Tedavisi

İlaçlar
Kleptomani tedavisinde psikiyatrik ilaçlar kullanma konusunda biraz katı bilimsel araştırmalar var. Ancak, bazı ilaçlar yararlı olabilir. Eğer genel durum ve depresyon veya obsesif-kompulsif bozukluk gibiyse ilaç en iyisidir.

  • Antidepresanlar 
  • Duygu durumu dengeleyici 
  • Anti-nöbet ilaçlar. Başlangıçta nöbet bozuklukları amaçlı olsa da, bu ilaçlar possibly kleptomani de dahil olmak üzere, belli  ruh sağlığı bozuklukları için faydalarını göstermiştir.

Tam etkisinin birkaç hafta sürebileceğini unutmayın. Eğer yan etkiledenr rahatsız iseniz doktorunuza veya akıl sağlığı kuruluşu ile konuşun. Doktor rehberliği altında, ilaçları veya dozajı değiştirmek mümkün olabilir.

Psikoterapi
  Genel olarak, bilişsel davranışçı terapi, sağlıksız, negatif inanç ve davranışları tespit etmek ve sağlıklı, pozitif olanlarla bunları  değiştirmeye yardımcı olur.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak