Kışa formda girin!

Kışa formda girin!

0 366
Kışa formda girin!
Kışa formda girin!
Kışa formda girin!

Yaz aylarında bazen açık büfelerin cazibesiyle bazen de dengesiz beslenerek aldığımız kiloları yaz bitiminde nasıl vereceğimizi düşünüyoruz. Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, sonbaharın, kışa formda girmek için son fırsat olduğunun altını çizerek, bu mevsimde kilo vermenin ve sağlıklı beslenmenin 10 kolay yolunu anlattı:

Salataya giren soslara dikkat: Salatalarınızda mutlaka birkaç renk salata malzemesi olsun. Salata sosları gizli bir kalori kaynağı olabilir. Az yağlı ama limon-sirke-nar ekşisiyle tatlandırdığınız salataları tercih edin.

Meyve-sebze tüketin: Günde 5-7 porsiyon meyve–sebze tüketmeye çalışın. Günde 2 öğünde salata, bir öğünde sebze, iki kere de yaklaşık bir yumruğunuz büyüklüğünde bir meyve yerseniz bu rakamı tutturmuş olursunuz. Bu miktarları tükettiğiniz zaman kabızlık problemi en aza indirgediğiniz gibi vitamin-mineral-antioksidan gereksinimlerinizi de karşılamış olursunuz.

Yumurta tüketin: Haftada 2-3 kere yumurta tüketin, kolesterolü yüksek olanlar için de bu miktar uygundur. Yumurtayı haşlayarak yiyin, az yağlı bir menemen veya omlet yapın. Yumurtayı 7 dakikadan fazla haşlamayın veya pişirdiğiniz yumurtayı yakmayın.Yumurta uzun süre tokluk sağladığı için enerji alımınızı daha kolay dengelemiş olursunuz.

Çaylar: Bağışıklık sisteminiz ve daha bir çok faydasından dolayı ekinezya, adaçayı, böğürtlen, ıhlamur ve zencefil gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Suyunu değil meyveyi tercih edin: Meyve suyundan çok meyveyi yemeyi tercih edin. Meyve suyu ile aldığınız vitamin miktarı düşerken, aldığınız kalori miktarı artacaktır.

Süt ve süt ürünleri: Ana ve ara öğünlerinizde süt ve süt ürünlerine yer verin. Yapılan araştırmalarda kalsiyumun yağa yapışarak sindirime uğramadan yağın atılmasını sağladığını görülmüştür.

Tam buğday veya çavdar:  Beyaz veya kepekli ekmek yerine, tam undan yapılmış tam buğday veya tam çavdar ekmeği gibi ekmekleri tüketmeye çalışın. Beyaz ekmeğe göre daha az kalori alırken diğer ekmek ürünlerine göre daha yüksek çinko almış olursunuz.

Kalorisi yüksek içeceklerden uzak durun: Kremalı ve aromalı kahveler yerine süt içeriği yüksek filtre kahveleri tercih etmekte fayda var. Meyve suları yerine meyve çaylarını soğuk veya sıcak içmeyi deneyin. Gazlı içecekler yerine ayran-kefir tercih etmeye çalışın.

Su tüketin: Havaların soğuması su tüketiminizi azaltmasın, suya vücudumuzun her zaman ihtiyacı var. Susuzluk hissi, acıkma hissiyle çok rahat karışabilir. Gereksiz bir zamanda acıktıysanız önce bir bardak su için, açlık hissiniz 10-15 dakika içinde geçmediyse o zaman bir şeyler yemeyi düşünürsünüz.

Fındık ve ceviz: Günde 10-15 tane fındık veya 3-4 tane ceviz veya 10 tane kadar kaju fındığı yiyin. Fındık ve ceviz, E vitamini ve Omega-3 yönünden zengin kaynaklardır.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak