Kırmızı, Turuncu, Yeşil, Kahverengi, Siyah ve Koyu Renk Dışkı ( kaka )...

Kırmızı, Turuncu, Yeşil, Kahverengi, Siyah ve Koyu Renk Dışkı ( kaka ) Nedenleri

1 26428

Normal dışkı ( kaka ) Ne Renk Olur ?

Dışkının rengi sıklıkla  kahverengidir. Birçok kişi dışkısının rengi değiştiğinde hemen endişeye kapılır. Aslında renk değişikliğinin çoğu insanda önemli bir sebebi olmazken, eğer bu değişiklik tutarlı değilse doktora başvurulmalıdır. Örneğin;çoğu demir hapının yan etkisi siyah ve yapışkan dışkıdır. Ancak demir hapı kullanmadığınız hâlde böyle bir durum varsa doktora başvurulmalıdır.

Not: siyah dışkı sadece demir hapından olmaz, başka nedenleri de vardır.

Dışkıda renk oluşumu normalde safra içindeki bilirubin varlığına bağlıdır.Bilirubin hemoglobinden oluşur. Bilirubin konsantrasyonuna bağlı olarak, safra sarı  hatta neredeyse siyaha dönüşebilir.

 

Yeşil Dışkı ( kaka ) Neden olur ?

Yeşil dışkıda fazla endişelenilecek durum yoktur. Zaten dışkı rengi genellikle yedğimiz besinlerle ilgili olarak değişir Yeşil yapraklı sebzeler tüketildiğinde genellikle gözlenir. Özellikle yenidoğan bebeklerde yeşil kaka oluşumu çok normaldir. Eğer, bu durum sürekli hâle gelirse doktora başvurunuz.

 

Siyah, Koyu Kahverengi Dışkı ( kaka ) Ne Anlama Gelir ?

Genellikle mide kanaması sonralarında dışkı siyaha yakın renk alır ( çok koyu kahverengi ).Sindirim sorunları, kabızlık gibi durumlarda da dışkı koyu renklidir. Size tavsiyemiz az az ama sık sık yemek yemenizdir. Bol sıvı tüketmeye özen gösteriz.

 

Kırmızı ( Kanlı ) Dışkı Neden Olur ?

Kırmızı dışkı genellikle dışkıyla birlikte kan gelmesinden dolayı oluşur. Bu da hastada hemoroid yani basur olabileceğinin göstergesidir. Eğer bu durum sizi rahatsız edecek boyuta gelirse mutlaka doktora başvurunuz.

Genel olarak eğer dışkınızın şeklinde, boyutunda ve renginde değişiklikler varsa öncelikli olarak yediğiniz besinlerden kaynaklanabilir. Veya yaşadığınız bir hastalık ya da bir ilacın yan etkisi olabilir. Eğer bu durum sürekli hale gelmeye başlar ve sizi rahatsız ederse mutlaka doktora başvurunuz.

Gelen Aramalar: siyah diski nedenleri,dışkı rengi,siyah kaka neden olur,siyah kaka,turuncu dışkı,dışkının rengi,insan dışkısı neden siyah olur,kırmızı dışkı,siyah dışkının sebepleri,dışkı neden siyah olur

#BENZER SAĞLIK KONULARI

1 YORUM

  1. hocam benim kalınbağırsak ile ilgili bir sorunum var her gün tuvaletimi yapmama rağmen dışkılama isteği bir türlü bitmiyor dışkıma baktığımda sarı üzerine koyu kahverengi bir çizgi bir hat oluştuğunu görüyorum doktoro gittim bana spastik kolon dedi dışkımı yaptıktan sonra karın ağrılarım oluyo bazen geçiyo bazen gün boyu devam ediyo bendeki sorun gerçekten spastik kolonmu sizce

Bir Yorum Bırak