Kırmızı, Turuncu, Mavi, Kahverengi ve Koyu Renk İdrar Nedenleri

Kırmızı, Turuncu, Mavi, Kahverengi ve Koyu Renk İdrar Nedenleri

12 9646
açık ve koyu renk idrar nedenleri
açık ve koyu renk idrar nedenleri
açık ve koyu renk idrar nedenleri
açık ve koyu renk idrar nedenleri

Bazı gıdalar ve ilaçlar  veya bileşikler idrar rengi değişebilir. Pancar, çilek ve bakla idrar rengini etkileyebilecek en önemli gıdalar arasında yer almaktadır. Ahududu, kırmızı, limon   – Pek çok   reçeteli ilaçlar idrar  rengini değiştirebilir.

Alışılmadık idrar rengi  bir idrar yolu enfeksiyonunun başlangıcı olabilir. en sık görülen belirtisi de budur.
İdrar rengi böbreklerdeki bir problemin de habercisi olablir.

Kırmızı, Turuncu, Mavi,

Kahverengi İdrar Rengi

Nedenleri

Renksiz idrara   ​​ilaçlar, bazı gıdalar veya gıda boyaları neden olur. Bazı durumlarda   da  idrar renginde değişiklik, belirli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kırmızı ya da pembe idrar rengi
Korkutucu görüntüsüne rağmen, kırmızı idrar  ciddi değildir. Kırmızı ya da pembe idrara şunlar neden olabilir:

 • İdrarda kan (hematüri) neden olabilir . Nedenşeri: İdrar yolu enfeksiyonları, prostat büyümesi, kanser ve kanser dışı tümörler, böbrek kistleri, uzun mesafe koşuları, böbrek veya mesane taşları bulunmaktadır.
 • Gıdalar. Pancar, böğürtlen ve ravent idrarı kırmızı hale getirebilir.
 •  İlaçlar Rifampin (Rifadin, Rimactane), genellikle tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotik, idrarı kırmızı yapabilir, idrar yolu rahatsızlığı için bitkisel tedavi uygulamalrı; sinameki içeren ve müshil  gibi.
 • Toksinler. Kronik kurşun veya cıva zehirlenmesi idrarda kırmızılığa neden olabilir.

Turuncu idrar rengi

 • İlaçlar  : İdrar yolu rahatsızlığı ilaçları, bazı laksatifler ve kemoterapi ilaçları.
 • Tıbbi koşullar. Bazı durumlarda, turuncu idrar da açık renkli dışkı, özellikle de karaciğer veya safra yolları ile ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Turuncu idrar ayrıca  dehidratasyona neden olabilir.

Mavi veya yeşil idrar rengi
Mavi veya yeşil idrar şunlara neden olabilir:

 • Boyalar. Bazı parlak renkli gıda boyaları yeşil idrara neden olabilir. Böbrek ve mesane fonksiyonu için kullılan bazı testler  idrarı mavi yapabilir.
 • İlaçlar. Ilaçlar bir dizi amitriptilin, indometasin (Indocin) ve propofol (Diprivan) dahil olmak üzere, mavi veya yeşil idrar üretirler.
 • Çocuklarda: Ailevi hiperkalsemi, nadir görülen kalıtımsal bir hastalıktır, bazen mavi bebek bezi sendromu denir. Yeşil idrar bazen Pseudomonas bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları sırasında oluşur.

Koyu kahverengi veya çay renkli idrar

 • Gıda. çok miktarda bakla yemek,   koyu kahverengi idrara neden olabilir.
 • İlaçlar bazı antibiyotikler ve kas gevşeticiler neden oabilir.
 • Tıbbi koşullar. Bazı karaciğer ve böbrek bozuklukları idrarı koyu kahverengi hale getirebilir.

Bulutlu veya bulanık idrar rengi
İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşları bulutlu veya koyu görünmesine neden olabilir.

 

Gelen Aramalar: koyu renk idrar,idrar rengi,koyu renklı ıdrar,kahverengi idrar,idrarın kahverengi olması,idrarın koyu renk olması,kahverengi idrar neden olur,idrar rengi kırmızı,dışkının turuncu olması,siyah idrar neden olur

#BENZER SAĞLIK KONULARI

12 YORUM

 1. demir hapı kullaıyorum, ferro sanol, idrarımın rengi cok tuhaf. bu ilacı kullanan varmı baska?

 2. merhaba, cisimi yaparken yanma hissi oluyor. ayrica idrarim sapsari ve asitli oluyor. bu bir hastalik belirtisi midir? ne yapmaliyim?

 3. swarovski ben de demir hapi kullandigimda diskimin ( buyuk abdest ) rengi cok koyu oluyordu, siyaha yakin. Ama idrar rengimde degisiklik yoktu. kisiye gore yan etkisi degisiyordur

 4. Sevgili Kalaret,

  Bir üroloji uzmanına görünmende fayda var. Muhtemelen idrar tahlili isteyecektir, idrar yolu enfeksiyonunun olması muhtemel.
  Geçmiş olsun!

 5. sawarovski,kalaret ve serap bende kullanıyorum. bir doktor olarak bunların normal olabilecegi söz konusudur.korkmanıza gerek yok.ama bir üroloji uzmn. gözükmenizi tavsiye ederiz.büyük bir ihtimalle idrar tahlili isteyeceklerdir.bana göre idrar yolu enfeksiyonudur.
  şimdiden geçmiş olsun..!

 6. Sevgili Kalaret,
  Ben bir üroloji uzmanıyım.senin kesinlikle iltihabın vardır.Belirtiler bunlar.Acıbadem Hast. çalışıyorum.İstersen gel gerekli tahlilleri yapalım.
  Geçmiş olsun.!

 7. Sevgili Doç. Dr.
  SGK’m yok, acıbadem hastanesi bu tahliller için ne kadar fiyat biçer acaba?

 8. İyi günler benim idrarım 2 gündür kırmızı ya yakın kahverengi gibi geliyor yaparken yanma hissi oluşuyor,böbrek taşım ve varikosel var .nedeni nedir?

 9. Merhabalar. Kızım 4 yaşında, nezle oldu ve vücudum ağrıyor dedi biraz minoset verdim yaklaşık 6 saat uyudu ve sıvı almadı idrarını turuncuyla pembe arası birrenk yaptı. Nedeni ne olabilir yardım edebilirseniz sevinirim.

Bir Yorum Bırak