Kahve hakkında yanlış bilinenler!

Kahve hakkında yanlış bilinenler!

0 218
kafein
kafein

kafein_origKahve dünyada oldukça yaygın olup,sabahları ve günün değişik saatlerinde bizi uyandıran ve enerji veren bir içecektir.Kahve hakkında pek çok değişik araştırmaya dayanan değişik iddialar vardır.Kahve karşıtı görüşlerin çoğu yanlış olup  hiçbir araştırmaya dayanmamaktadır.işte onlardan bazıları;

1)Kahve içmek kişiyi stresli yapar:Kahve içmek kimseyi sinirli yada stresli yapmaz aksine rahatlatıcı etkisi olduğu söyleniyor.

2)Kafein uykusuzluğa sebep olur:Kafein ile ilgili bu düşünce aslında doğru değil,kahve içtiğinizde bir miktar kafein vücutta kalır ancak vücut onu en kısa zamanda dışarı atar,yaklaşık 8 saatte vücudunuzda kafeinden eser kalmaz.Gün içerisinde 2-3 bardağı aşmıyorsanız kafeinden kaynaklanan bir uyku sorununuz yok demektir.

3)Kahve tüketimi kansere neden olur:Bu görüşle ilgili yıllarca araştırma yapan bilim adamları kahvenin kansere neden olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadılar. Hatta kahvenin kanser riskini azaltan bir faktör olduğunu buldular.Kahvenin içindeki antioksidanlar kanserden korumanın yanı sıra genç görünmenize de yardımcı olur.

4)Kahvenin sağlığa faydası yoktur:Araştırma yapan bilim adamları bu görüşün aksine kahvenin insan sağlığı üzerine olumlu etki ettiğini kanıtladı.Antioksidanlar kalp sağlığına ve kansere karşı savaşmada yardımcı oluyor.

5)Kahve bağımlılık yapar:Kahveyi günlük kullanan birçok insan bağımlı olduğunu ve kahvesiz yaşayamayacaklarını söylüyor.Oysa kahvenin bağımlılık yaptığına dair bir araştırma bulunmamaktadır.

6)Kahve hamilelerde düşüğe,doğacak çocukta kilo kaybına ve içenlerde kısırlığa sebep olur:Bu iddia bilimsel bir araştırmaya dayanmamaktadır ve böyle bir vakaya rastlanmamıştır.Yani hiçbir doğruluğu yoktur.

7)Kahve içmek kemik erimesine sebep olur:Yapılan araştırmalara göre kahvenin kemik erimesi üzerine bir etkisinin olmadığı görülmüştür.

Sonuç olarak artık hiç bir korkuya kapılmadan rahatlıkla kahvenizi içebilirsiniz.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak