Horlama Nedenleri ve Çözümleri

Horlama Nedenleri ve Çözümleri

3 382
horlama
horlama
horlama
horlama

Neden Horluyorum?

Günümüzde bir çok insan bu durumdan şikayetçidir. Özellikle toplu kalınan ortamlarda büyük sorunlara yol açar. Aşağıda horlamaya neden olan faktörler verilmiştir. Eğer bu nedenleri ortadan kaldırırsanız çok büyük olasılıkla holamaya çözüm bulmuş olacaksınız.

Ağız ve sinüsler, alkol tüketimi, alerjiler, soğuk ve kilo anatomi gibi, horlama yol açabilecek çeşitli faktörlerdendir.

Aşağıdaki koşullar solunum yolu etkiler ve horlamaya neden olabilir:

Ağız anatomisi. Düşük, kalın, yumuşak damak veya boğaz arkasına (adenoid) içinde büyümüş bademcikler ve dokuya sahip solunum yolunu daraltabilir. Yumuşak damak (uvula) sarkan doku üçgen parçasının uzunlamasına ise Benzer şekilde, hava akımı engellenmiş ve titreşim arttırılabilir.
Fazla kilolu olmak. Ekstra ağırlığın boğazda birikmesine ve hava yolu daralmasına katkıda bulunabilir.
Alkol tüketimi. Horlama, yatmadan önce çok fazla alkol tüketildiğinde genellikle ortaya çıkar. Alkol boğaz kaslarını gevşetir ve solunum yolu tıkanıklığına karşı doğal savunma azalır.
Burun sorunları. Kronik burun tıkanıklığı ya da burun delikleri (septum deviasyonu) arasında çarpık bir bölümü sizin horlamanıza neden olabilir.
Uyku apnesi. Horlama da obstrüktif uyku apnesi ile ilişkili olabilir. Bu ciddi bir durum olarak, boğazını dokuların nefes almasını engeller, solunum yolunu engelleyebilir. Uyku apnesi genellikle yüksek sesli durak nefes sessizlik dönemleri takip horlama veya hemen hemen durur ile karakterizedir.  Sonunda, oksijen eksikliği ve karbon dioksit bir artış solunum yolunu gürültülü bir snort veya nefes nefese ses ile açmak zorlayarak, uyanmak için sinyal. Bu model gece boyunca birçok kez tekrarlanabilir. Obstrüktif uyku apnesi tanısı için, bu süreler solunum yavaşlar veya durur, en az beş kere bir saat gerçekleşmesi gerekir.

Gelen Aramalar: hamilelikte horlama,horlamaya cözüm mustafa eraslan,horlamaya cozum

#BENZER SAĞLIK KONULARI

3 YORUM

  1. Sinüzitim var. Sinüslerim hep dolu oluyor, nefes almakta güçlük çekiyorum. Bir de alerji eklenince cok kötü. Tüm bunlarda horlamama neden oluyormus :(

    sizce bu burun kemiginden ameliyat olmalımıyım. Kimileri cok riskli diyor. Tecrübesi veya tavsiyesi olan var mı ?

  2. bende de aynı şikayetler vardı clip air kullanmaya başladım ve artık geceleri rahat uyuyabiliyorum tavsiye ederim.

Bir Yorum Bırak