Diet Food Weight Loss

Recipes To Lose Weight Cooking Healthy With Quinoa - This Super Food Belongs in Your Diet New Weight Loss Meds Are you are frustrated about those extra pounds? Have you tried several diet programs that work for a while, but you gain the weight back? Do you know and believe that God is really interested in helping you lose weight permanently? Weight Loss Injections Price Tag: About £224.99 to £399

Remember that even though some factors are beyond your control, like genetics and environment, you do have the power to make lifestyle choices that can enhance your well being and create better health.

2. Maximum fasting value - 126 mgdl. Walking For Weight Loss Diet “What is plyometrics?.” Simply put it is a series of explosive jumps. Plyometrics will speed up your ability to lose weight.

If you are looking for a weight loss product that is not only safe and effective but also natural, Caralluma Actives is best for you.


Weight Loss weight loss herbs 6076 30555953 4.4 / 5(from 116 reviews) 43.43 USD Suppliers: In Stock
 Havyarın faydaları, Sağlığa etkileri, Cinsel yaşamdaki rolü | Sağlık Sitesi, Astım tedavisi,Hamilelik, Cinsellik, Kadın Hastalıkları
Reklam

10

Eylül
2013

Havyarın faydaları, Sağlığa etkileri, Cinsel yaşamdaki rolü

Yazar: Sağlık Sitesi  |  Kategori: Genel  |  Yorumlar Kapalı  |  1.999 Okuma

0e8bfd1d071657cbc63f9ace1550f1f3_M

Günümüzde alternatif tıbbın önemi o kadar arttı ki kimi zaman modern tıbba danışmadan önce bile bu alternatif yöntemler deneniyor. Bu yazımızda bir efsaneye dönüşen havyarın faydalarına,içeriğine kullanımına cinsel yaşama etkilerine değinmeye çalışacağız.

 

 

 

Havyar Çeşitleri ve siyah havyar

Yemekten kozmetik alana kadar bir çok alanda kullanılan havyar balık yumurtasına verilen bir addır. Etkilerine başlamadan önce havyar çeşitlerini tanıyalım. Bunun nedeni neredeyse balık çeşidi kadar havyar elde edilebilmesi ve bunun istismar edilmesi.  Mersin balığından ve bir mersinbalığı olan çirozdan elde edilen yumurtalar en kaliteli havyar grubunu oluşturur. Dünyada 20 tür mersin balığı var ve bunun beşi Hazar Denizi’ nde yaşıyor. Ancak yalnızca üç türünden havyar elde ediliyor. Bunlardan üretilen  siyah havyar dünyadaki en değerli olandır. Siyah havyarın ise en makbul ve pahalı cinsi beluga havyarıdır.  Somondan elde edilen kırmızı havyar siyahı kadar değerli değildir. Gorbuşa balığının havyarı aleladedir, bazı çeşitlerinin tadı biraz acı ve kendine özgüdür. İran’da elmas havyarı diye tabir edilen havyar üretimi yapılmaktadır. Son olarak kırmızı havyar genelde turuncu, bazen de kırmızı, ama tonları değişebilir.

Havyar fiyatları:

Havyarın fiyatından önce çeşitlerini belirtmemizin önemi burda anlaşılacaktır. Ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: birçok balıktan havyar elde edilirken, aynı cinsin farklı yerlerde yaşayan balıklarından farklı havyarlar elde edilir.aynı cins (örn.siyah havyar) havyarın bile kalite farkları mevcuttur ve fiyatları buna göre değişmektedir. Kilosu 1000 liraya havyar bulunurken siyah havyarın fiyatı 10000 doları bulmaktadır. Azerbaycanda üretimi yapılan siyah havyarın 100 gramının fiyatı 100-200 euro arasında değişiyor.

 

Havyar nasıl yenir,nasıl sunulur ve havyar tarifleri

havyar sunumu nasıl yapılır

Havyar ya hazır olarak ordövr tabaklarında kanapelere sürülerek sunulur ya da  küçük bir kase içinde kendi kaşığı ile servis edilir. İkinci durumda kendi tabağınıza kaseden kaşıkla alabilirsiniz. Yanında soğan, yumurta, limon ve tost ekmeği ile servis edilirse Tost ekmeğinin üzerine bıçakla istediğiniz miktarda malzemeleri koyup bir kanepe yapabilirsiniz. Kanepeyi elle de yiyebilirsiniz. Kokteyl partilerinde hazır havyarlı kanepeler servis edilir. Atıştırmalık olarak hazırlandığı için elinizle alıp yiyebilirsiniz. Bu tür kanepelerle birlikte genellikle şampanya ve buzlu votka servis edilir. Özellikle de şampanya bu tadın en özel eşlikçisidir.

Ortalama kalitedeki bir havyarı değerlendirmek için rafadan bir yumurtanın sarısına 3 gram tereyağı karıştırarak üzerine bir kaşık havyarla servis yapmak pratik bir çözüm olabilir. Gerek ordövr tabaklarında gerekse farklı yemek tercihlerinde (Kokteyl, kahvaltı vs.) damak tadına göre sunumlar da denenebilir. Örneğin bir Rus mezesi olan “zakuski” bu tür farklı sunumdaki yiyeceklerden biri.

Tat uzmanları ise lezzetin ‘öz’ de olduğunu, .iyi kalitedeki bir havyarın havyar ekmeğe hafifçe bastırılarak sürülmesini ya da özel kaşığı ile direk ağza atılmasını tavsiye ediyor. Limon kreması, yumurta vs. ile eşlik ettirilecek havyarın ise daha düşük kalitedeki havyar olması gerektiğini belirtiyorlar.

Havyar kutularının renkleri (siyah,gri.kırmızı, yeşil):

kırmızı havyarYeşil renkli havyar kutusu:

Asietra havyarının rengi grimsi kahverenginden altın sarısına kadar değişiyor. Kendine özgü lezzeti ve fındık tadı onu çok özel kılıyor. Kutularının kapak rengi sarı. Bir zamanlar çarlar, şahlar ve krallar için ayrılan ve havyarın en pahalısı olan Asietra ‘Imperial’ın kapak rengi ise yeşil.

Kırmızı-Gri  kapak renkli havyar kutusu:

Sevruga havyarı, koyu gri ve ince taneli oluyor. Yoğun lezzeti onu çok popüler kılıyor. Sevruga’nın kapak rengi kırmızı. Ondan elde edilen nadide ‘Classic Gray’ ise gri renkli kapaklarla sunuluyor.

Mavil renkli kapaklı havyar kutusu:

Beluga havyarının rengi açıkla koyu gri arasında değişiyor. En iri yumurtalara ve en ince zara sahip olması onu çok değerli kılıyor. Havyar kutularının kapaklarında yer alan mavi, Beluga’nın rengi.

Havyarın kullanım ömrü ne kadardır?

1.8 kiloluk tenekelere doldurulan 1. ve 2. kalite havyarın kapalı kutusunda bir yıllık ömrü oluyor. Ev için ya da turistik amaçlar için üretilen 100, 200, 300 ve 500 gramlık havyarın açılmamış kutusunun ise en geç 4-8 hafta içinde tüketilmesi gerekiyor. Bu zaman zarflarında buzdolabının dipfrize en yakın noktasında (dipfrizin içinde değil, zira kesinlikle dondurulmamalıdır) saklanması gerekir.  Havyar, kutusu açıldıktan sonra ise üç gün içinde tüketilmelidir.

 Havyar Nasıl Üretilir?

Canlı olarak yakalanan balıklar uyuşturulur,  içlerinden yumurtaları çıkarılır, karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. Bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir. Tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün dünyaya satılır. Ayrıca balıklardan tek sefer havyar elde edilip etinden faydalanılabilir.


Havyarın cinsel yaşamdaki etkileri:

Havyar uzun yıllardır cinsel yaşamda afrodizyak olarak bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ve etkisi tıp bilimi tarafından da kanıtlanmış bir besindir. Havyar İçerisinde bulundurduğu çinko miktarı nedeniyle erkeklik hormonların yapımını artırır. Çinkonun aynı zamanda sperm kalitesini de artırdığı belirlenmiştir.

Havyar kremi,nasıl yapılır,faydaları:

havyar kremi faydaları

havyarlı selülit kremi

Havyar sadece besin olarak kullanılmaz, kozmetik ürünlerinde de kullanılır. İçeriğinde bulunan proteinler ve yüksek enerji içeriği cilt yenilenmesi açısından faydalıdır. Bu sebeple havyar kremleri de üretilmiştir.

Havyar Özlü Kremlerin Faydaları

 1. Cildi besler ve güçlendirir.
 2. Cildin nem dengesini ayarlar kuruma sebebiyle oluşan pürüzlü yapıyı giderir.
 3. Cilt sarkmalarını önler. Cildi sıkılaştırır ve onarır.
 4. Cilde elastiki bir yapı kazandırarark kırışmaları önler.
 5. Zarar görmüş ciltlerin onarılmasını destekler.
 6. Kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
 7. Parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 8. Selülit oluşumunu engeller.

 

Benzer Başlıklar

 1. Kırmızı, Turuncu, Yeşil, Kahverengi, Siyah ve Koyu Renk Dışkı ( kaka ) Nedenleri
 2. Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir ?
 3. Kibarlı Panax Faydaları Nelerdir ?

Facebook Twitter RSS Beslemesi
sponsor reklamlar

125x125 Reklam 125x125 Reklam 125x125 Reklam 125x125 Reklam© Tüm Hakları Saklıdır - Sağlık Sitesi, Astım tedavisi,Hamilelik, Cinsellik, Kadın Hastalıkları
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sitemzideki konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza sormadan uygulamayın. Sitedeki yazılardan doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir.Sitemizde yazılan yazılar, çeşitli kaynaklardan derlenen makalelerdir.

Sağlık ve Tıp