Havyarın faydaları, Sağlığa etkileri, Cinsel yaşamdaki rolü

Havyarın faydaları, Sağlığa etkileri, Cinsel yaşamdaki rolü

0 13970
Havyarın faydaları

Günümüzde alternatif tıbbın önemi o kadar arttı ki kimi zaman modern tıbba danışmadan önce bile bu alternatif yöntemler deneniyor. Bu yazımızda bir efsaneye dönüşen havyarın faydalarına,içeriğine kullanımına cinsel yaşama etkilerine değinmeye çalışacağız.

Havyar Çeşitleri ve siyah havyar

Yemekten kozmetik alana kadar bir çok alanda kullanılan havyar balık yumurtasına verilen bir addır. Etkilerine başlamadan önce havyar çeşitlerini tanıyalım. Bunun nedeni neredeyse balık çeşidi kadar havyar elde edilebilmesi ve bunun istismar edilmesi.  Mersin balığından ve bir mersinbalığı olan çirozdan elde edilen yumurtalar en kaliteli havyar grubunu oluşturur. Dünyada 20 tür mersin balığı var ve bunun beşi Hazar Denizi’ nde yaşıyor. Ancak yalnızca üç türünden havyar elde ediliyor. Bunlardan üretilen  siyah havyar dünyadaki en değerli olandır. Siyah havyarın ise en makbul ve pahalı cinsi beluga havyarıdır.  Somondan elde edilen kırmızı havyar siyahı kadar değerli değildir. Gorbuşa balığının havyarı aleladedir, bazı çeşitlerinin tadı biraz acı ve kendine özgüdür. İran’da elmas havyarı diye tabir edilen havyar üretimi yapılmaktadır. Son olarak kırmızı havyar genelde turuncu, bazen de kırmızı, ama tonları değişebilir.

Havyar fiyatları:

Havyarın fiyatından önce çeşitlerini belirtmemizin önemi burda anlaşılacaktır. Ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: birçok balıktan havyar elde edilirken, aynı cinsin farklı yerlerde yaşayan balıklarından farklı havyarlar elde edilir.aynı cins (örn.siyah havyar) havyarın bile kalite farkları mevcuttur ve fiyatları buna göre değişmektedir. Kilosu 1000 liraya havyar bulunurken siyah havyarın fiyatı 10000 doları bulmaktadır. Azerbaycanda üretimi yapılan siyah havyarın 100 gramının fiyatı 100-200 euro arasında değişiyor.

 

Havyar nasıl yenir,nasıl sunulur ve havyar tarifleri

havyar sunumu nasıl yapılır

Havyar ya hazır olarak ordövr tabaklarında kanapelere sürülerek sunulur ya da  küçük bir kase içinde kendi kaşığı ile servis edilir. İkinci durumda kendi tabağınıza kaseden kaşıkla alabilirsiniz. Yanında soğan, yumurta, limon ve tost ekmeği ile servis edilirse Tost ekmeğinin üzerine bıçakla istediğiniz miktarda malzemeleri koyup bir kanepe yapabilirsiniz. Kanepeyi elle de yiyebilirsiniz. Kokteyl partilerinde hazır havyarlı kanepeler servis edilir. Atıştırmalık olarak hazırlandığı için elinizle alıp yiyebilirsiniz. Bu tür kanepelerle birlikte genellikle şampanya ve buzlu votka servis edilir. Özellikle de şampanya bu tadın en özel eşlikçisidir.

Ortalama kalitedeki bir havyarı değerlendirmek için rafadan bir yumurtanın sarısına 3 gram tereyağı karıştırarak üzerine bir kaşık havyarla servis yapmak pratik bir çözüm olabilir. Gerek ordövr tabaklarında gerekse farklı yemek tercihlerinde (Kokteyl, kahvaltı vs.) damak tadına göre sunumlar da denenebilir. Örneğin bir Rus mezesi olan “zakuski” bu tür farklı sunumdaki yiyeceklerden biri.

Tat uzmanları ise lezzetin ‘öz’ de olduğunu, .iyi kalitedeki bir havyarın havyar ekmeğe hafifçe bastırılarak sürülmesini ya da özel kaşığı ile direk ağza atılmasını tavsiye ediyor. Limon kreması, yumurta vs. ile eşlik ettirilecek havyarın ise daha düşük kalitedeki havyar olması gerektiğini belirtiyorlar.

Havyar kutularının renkleri (siyah,gri.kırmızı, yeşil):

kırmızı havyarYeşil renkli havyar kutusu:

Asietra havyarının rengi grimsi kahverenginden altın sarısına kadar değişiyor. Kendine özgü lezzeti ve fındık tadı onu çok özel kılıyor. Kutularının kapak rengi sarı. Bir zamanlar çarlar, şahlar ve krallar için ayrılan ve havyarın en pahalısı olan Asietra ‘Imperial’ın kapak rengi ise yeşil.

Kırmızı-Gri  kapak renkli havyar kutusu:

Sevruga havyarı, koyu gri ve ince taneli oluyor. Yoğun lezzeti onu çok popüler kılıyor. Sevruga’nın kapak rengi kırmızı. Ondan elde edilen nadide ‘Classic Gray’ ise gri renkli kapaklarla sunuluyor.

Mavil renkli kapaklı havyar kutusu:

Beluga havyarının rengi açıkla koyu gri arasında değişiyor. En iri yumurtalara ve en ince zara sahip olması onu çok değerli kılıyor. Havyar kutularının kapaklarında yer alan mavi, Beluga’nın rengi.

Havyarın kullanım ömrü ne kadardır?

1.8 kiloluk tenekelere doldurulan 1. ve 2. kalite havyarın kapalı kutusunda bir yıllık ömrü oluyor. Ev için ya da turistik amaçlar için üretilen 100, 200, 300 ve 500 gramlık havyarın açılmamış kutusunun ise en geç 4-8 hafta içinde tüketilmesi gerekiyor. Bu zaman zarflarında buzdolabının dipfrize en yakın noktasında (dipfrizin içinde değil, zira kesinlikle dondurulmamalıdır) saklanması gerekir.  Havyar, kutusu açıldıktan sonra ise üç gün içinde tüketilmelidir.

 Havyar Nasıl Üretilir?

Canlı olarak yakalanan balıklar uyuşturulur,  içlerinden yumurtaları çıkarılır, karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. Bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir. Tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün dünyaya satılır. Ayrıca balıklardan tek sefer havyar elde edilip etinden faydalanılabilir.


Havyarın cinsel yaşamdaki etkileri:

Havyar uzun yıllardır cinsel yaşamda afrodizyak olarak bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ve etkisi tıp bilimi tarafından da kanıtlanmış bir besindir. Havyar İçerisinde bulundurduğu çinko miktarı nedeniyle erkeklik hormonların yapımını artırır. Çinkonun aynı zamanda sperm kalitesini de artırdığı belirlenmiştir.

Havyar kremi,nasıl yapılır,faydaları:

havyar kremi faydaları
havyarlı selülit kremi

Havyar sadece besin olarak kullanılmaz, kozmetik ürünlerinde de kullanılır. İçeriğinde bulunan proteinler ve yüksek enerji içeriği cilt yenilenmesi açısından faydalıdır. Bu sebeple havyar kremleri de üretilmiştir.

Havyar Özlü Kremlerin Faydaları

  1. Cildi besler ve güçlendirir.
  2. Cildin nem dengesini ayarlar kuruma sebebiyle oluşan pürüzlü yapıyı giderir.
  3. Cilt sarkmalarını önler. Cildi sıkılaştırır ve onarır.
  4. Cilde elastiki bir yapı kazandırarark kırışmaları önler.
  5. Zarar görmüş ciltlerin onarılmasını destekler.
  6. Kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
  7. Parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 1. Selülit oluşumunu engeller.

 

Gelen Aramalar: havyarın faydaları,havyar faydaları,HAVYAR,havyar fiyatları,balık yumurtasının faydaları,balık havyarının faydaları,siyah havyarın faydaları,havyar neye iyi gelir,havyarın faydaları ve zararları,balık yumurtası faydaları

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak