Gripten korunmanın yolları

Gripten korunmanın yolları

0 163
Gripten korunmanın yolları
Gripten korunmanın yolları
Gripten korunmanın yolları

Gripten korunmanın yolları:

Yaz mevsiminin bitmesiyle havalar serinledi ve kaçınılmaz grip mevsimi de başladı. Bu mevsimi en az hasarla atlatmak için dikkat etmemiz gerekenleri KBB Hastalıkları Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan anlattı:

1. Sık sık ellerinizi yıkayın:Sık ve doğru el yıkama alışkanlığı temas yoluyla bulaşan virüslere karşı en iyi korunma yöntemidir. Hapşırdığınızda ağzınızı elinizle kapatırsanız dokunduğunuz eşyalarda virüsler saatlerce hatta günlerce canlı kalabilir. Grip mevsiminde kalabalık ortamlardan ve hastalanmış kişilerle yakın temastan kaçının. İşiniz gereği tokalaşmak zorundaysanız ilk fırsatta ellerinizi yıkayın.

2.Bol vitamin alın:Vitaminleri ilaç olarak almak yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketerek sağlayın. Özellikle turunçgiller, domates, kivi, brokoli, maydanoz gibi C vitamini kaynaklarını sofranızdan eksik etmeyin.

3. Sıcak çorba için:Özellikle sıcak tavuk suyu çorba hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerinizi de azaltır.

4.Yoğurt tüketin: Her gün bir kase (kaymağı alınmış olması tercihimizdir)yoğurt tüketin. Yoğurt yemenin soğuk algınlığını %25 oranında azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

5. Sigara ve alkol kullanmayın:Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakın. Bilimsel araştırmalar sigara kullananların bağışıklığı azaldığı için daha sık soğuk algınlığına ve gribe yakalandıklarını göstermektedir.

6. Stresten uzak durun:Stres ve aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflattığı için gribe yakalanma riskini arttırır.

7. Egzersiz yapın:Egzersiz, vücut ısısını arttırdığı için terlemeyle birlikte vücut sıvılarınızı tazeler ve toksinlerinizi atmanızı sağlar. Düzenli egzersiz yapanlarda soğuk algınlığı ve grip daha az görülür.

8. Bol su için:Günde en az 8 bardak su için. Özellikle hastalandığınızda ılık su, zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri tercih edin. Süt ve sütlü içecekler vücut salgılarında koyulaşmaya neden olacağı için soğuk algınlığı veya grip durumunda içmemeye çalışın.

9. Hemen antibiyotik kullanmayın:Grip olduğunuzda hemen antibiyotiklere sarılmayın. Bir hafta içerisinde düzelmediğiniz takdirde bakteriyel enfeksiyonlar gelişebildiği için hekiminiz kontrolünde antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

10. Aşı yaptırın:Eylül-Kasım ayları içerisinde grip aşınızı yaptırın. Özellikle kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yaşlıların mutlaka yaptırması gerekir.

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak