Gebelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

0 279
gebelikte hipertansiyon
gebelikte hipertansiyon

gebelikte hipertansiyonGebelikte Hipertansiyon

Kan basıncı gebelik sırasında dalgalanma eğilimindedir.

Örneğin, ikinci trimesterde kan basıncında bir düşüş yaşamak normaldir. Aslında, kan basıncı her zamankinden çok daha düşük olabilir.Üçüncü aydan sonra kan basıncında kademeli bir artış genellikle yaygındır.

Bazen de, kan basıncında ani değişiklikler – veya sürekli yüksek tansiyon görülmesi bizi endişelendirir.

Gebelikte yüksek tansiyonun çeşitli türleri vardır:

     Kronik hipertansiyon. Yüksek kan basıncı gebelikten önce veya gebelik sırasında ancak 20. haftadan önce gelişirse, bu kronik hipertansiyon olarak bilinir. Doğumdan sonra 12 haftadan fazla süren Yüksek kan basıncı da kronik hipertansiyon olarak kabul edilir.

Gestasyonel hipertansiyon. Yüksek kan basıncı gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkarsa, gestasyonel hipertansiyon olarak bilinir. Gestasyonel hipertansiyon genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Preeklampsi. Bazen kronik hipertansiyon veya gestasyonel hipertansiyon preeklampsiye yol açar. Bu hamileliğin 20. haftasından sonra idrarda yüksek kan basıncı ve protein ile karakterize olan ciddi bir durumdur.

Bütün bu durumlar, sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Koşullara bağlı olarak, sağlık kuruluşu tarafından durumunuz yakından izlenmeli ve gerekirse erken doğum bile tavsiye edebilir.

Her şeyden önce, soru sormak için tereddüt etmeyin. Tam bilgi sahibi olmak, sizin ve bebeğiniz adına iyi kararlar vermenize yardımcı olabilir.
Sağlıklı Günler…

Gelen Aramalar: amniyosentez ssk karşılıyormu,amniyosentezi devlet karşılıyormu

#BENZER SAĞLIK KONULARI

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak