Sinüzit Tedavisi (Evde)

Sinüzit Tedavisi (Evde)

6 7452
sinüzit tedavisi
sinüzit tedavisi
sinüzit tedavisi
sinüzit tedavisi

Sinüzit nedir?

Sinüzit (akut rinosinüzit) iltihaplı ve şişmiş, burun pasajında (sinüsler) etrafında boşluklara neden olur. Bu da drenaja ve mukus birikmesine neden olur.
Sinüzitiniz varsa, burnunuzdan nefes almak zorlaşır. Yüz ve göz çevresindeki alanı şişmiş hissedebilirsiniz ve yüz ağrısı veya baş ağrıları ( genellikle zonklama şeklinde ) olabilir.

Akut sinüzite genellikle genel soğuk algınlığı neden olur. Diğer tetikleyici sebepleri ise bakteri, alerji veya mantar enfeksiyonları olabilir. Akut sinüzit tedavisi için çoğu durumda bitkisel ilaçlar yeterli olabilir. Ancak kalıcı sinüzit ciddi enfeksiyonlara ve başka komplikasyonlara yol açabilir. Sinüzit 12 haftadan fazla sürer ya da sürekli tekrar eden kronik sinüzite çevirebilir. Tıbbi destek alınmalıdır.


Sinüzit Sebepleri Nelerdir?

Eğer sinüzit varsa burun, sinüsler ve boğaz (üst solunum yolu) mukozaları iltihaplarla dolu olur. Şişme, sinüs deliklerini tıkar ve baş ağrısına sebep olur.

Kalın, sarı veya yeşilimsi akıntı ve diğer enfeksiyon belirtileri akut sinüziti gösterir.

Nedenleri;

Viral enfeksiyon. Akut sinüzit vakalarının çoğu soğuk algınlığına neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu yedi ile 10 gün daha uzun devam ederse, bu bir viral enfeksiyon tarafından daha bir bakteriyel enfeksiyona neden daha olasıdır.

Mantar enfeksiyonu. Eğer sinüs anomali veya zayıflayan bir bağışıklık sisteminiz varsa bir mantar enfeksiyon riski demektir.

Bazı sağlık koşulları sinüzite neden olan bir sinüs enfeksiyonu yakalanma riskinizi artırabilir, ya da altında yatan bir enfeksiyon neden olmadığını sinüzite yakalanma riskinizi artırabilir. Bu şartlar, şunları içerir:

Saman nezlesi gibi alerjiler. Alerji oluşur inflamasyon sizin sinüsler engelleyebilir.
Nazal polip ya da tümörler. Bu doku büyümeleri burun pasajda veya sinüslerin engelleyebilir.
Nazal septum deviasyonu. Çarpık septum – burun delikleri arasındaki duvar – sinüs geçişleri kısıtlar ya da engelleyebilir.
Diş enfeksiyonu. İlerlemiş sinüzit vakalarında az sayıda virüslü bir dişten kaynaklanır.
Çocuklarda Genişlemiş veya enfekte adenoid. Adenoidler boğaz üst arka bölümünde yer alır.
Diğer tıbbi koşullar. Kistik fibrozis, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) veya bağışıklık sistemi hastalıkların komplikasyonları bloke sinüs ya da enfeksiyon riski ile sonuçlanabilir.

Sinüziti Olduğumu Nereden Anlarım?

Fizik muayenesi. Belirtilerin sebebini öğrenmek için burun pasajından içeri bakılır. Doktorunuz daha sonra iltihaplanma veya sıvı aramak için burun pasajına bir ışık tutar. Ayrıca burun polipleri veya diğer anormallikleri sinüziti  tetikleyicidir.

Nazal endoskopi. Burnunuzdanbir fiber optik ışık bulunan ince esnek bir tüp (endoskop) içeri sokulur. doktorunuz görsel sinüslerin içini inceler.
Görüntüleme yöntemleri. Bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) kullanılarak  sinüsler ve burun bölgesi detayları gösterebilir. Bu cihazlar fiziksel tıkanıklığı tespit edebilir.

Burun ve sinüs kültürleri.

Alerji testleri. Doktorunuza alerjiden şüphelenirse bir alerjitesti önerilebilir.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzite soğuk algınlığı virüslerinin neden olduğu için akut sinüzit vakalarının çoğunda tedaviye gerek yoktur. Öz-bakım teknikleri genellikle iyileşmeyi hızlandırdığı ve belirtileri azaltmak için yapılması gereken tek tedavidir.

Semptomları hafifletmek için Tedaviler
Nasıl Geçer?


Burun yollarını rahatlatma için bir gün burun içine tuzlu su spreyler birkaç kez püskürtün.

Nazal kortikosteroidler. Bu burun spreyleri iltihabı önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olur.

Dekonjestanlar. Bu ilaçlar over-the-counter (OTC) ve reçete sıvı, tablet ve burun spreyleri mevcuttur. OTC oral dekonjestanlar, Sudafed Actified ve Drixoral içerir. Burun spreyleri fenilefrin (Neo-Synephrine, diğerleri) ve oxymetazoline (Afrin, diğerleri) içerir

Bu ilaçlar genellikle en birkaç gün alınır. Aksi halde daha ciddi tıkanıklık  (geri tepme tıkanıklığı) neden olabilir.

Aspirin, asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) gibi ağrı kesiciler. Çocuk veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmış olmasına rağmen, suçiçeği ve grip benzeri semptomlar görülebilir. Eğer endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Antibiyotikler
Antibiyotikler genellikle akut sinüzit tedavisi için gerekli değildir.

Antibiyotikler akut sinüzit bir viral ya da mantar enfeksiyonunda her zaman yardımcı olmaz.
Bakteriyel sinüzit vakalarının çoğu antibiyotik olmadan geçmektedir.
Eğer şiddetli tekrarlayan veya iyileşmeyen bir bakteriyel enfeksiyon varsa özellikle bu durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

 

İmmünoterapi
Alerjiler sinüzite katkıda bulunuyorsa, belirli alerjenlere karşı vücudun reaksiyonu azaltmaya yardımcı alerji çekim (immünoterapi) belirtilerin tedavisinde yardımcı olabilir.


Evde; Doğal Yöntemlerle sinüzit tedavisi

Bunlar, kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemlerdir ve sinüziti hafifletmeye yardımcı olabilir:

Bol bol dinlenin. Bu, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve hızlı kurtarmaya yardımcı olacaktır.
Su veya meyve suyu gibi sıvılar içiniz. Bu mukus salgılarını sulandırarak  drenaj teşvik edici olacaktır. Kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçının. Alkol ayrıca sinüslerin ve burun zarının şişmesini sağlar.
Yüzünüze doğru yönlendirilmiş buhar tutun Buhar sinüs boşluklarınıza iyi gelir. Başınızı bir havluyla kapatın ve bir kase kaynar suyun buharını soluyun. Ve sıcak bir duş alın. Bu acıyı hafifletmek ve mukus drenajı için yardımcı olacaktır.
Yüzünüzü ılık kompres uygulayın. Yüz ağrısı varsa  hafifletmek için burun, yanaklar ve göz çevresine sıcak ve nemli bir havlu yerleştirin.

Başınız yüksekte uyuyun. Bu sıkışıklığı azaltarak sizi rahatlatır.

 

Gelen Aramalar: sinüzit ağrısına ne iyi gelir,hamilelikte sinüzit,hamilelikte sinüzit tedavisi,sinüzit doğal tedavi yöntemleri,sinüzit nasil geçer,hamilelikte sinüzite ne iyi gelir,sinzit tedavisi,evde sinuzit tedavisi,çörek otu yağı sinüzite iyi gelirmi,sinüzit tedavisi evde

#BENZER SAĞLIK KONULARI

6 YORUM

  1. 21 gün çörek otu yağı buruna damlatıldığında iyi geliyormuş.Bugün oğlum için başladık.İnşallah şifa buluruz.

  2. Vallahi kafayı yiycem.bu nasıl bir hastalık böyle.tatilim mahvoldu.kaç gündür mücadele ediyorum.artyıkça artıyor.birde sinüzit yetmezmiş gibi diş ağrısı da başladı.canım hiçbir şey yapmak istemiyor.inşallah yukardakileri uygulayınca geçer.

  3. :/ Okulda baş ağrısı yetmezmiş gibi derse de katılamıyorum sesim kısılmış ses tonum farklılaştı bunları uyguladıktan sonra inşAllah geçer :S

Bir Yorum Bırak